​Universitatea Craiova a câștigat al doilea meci consecutiv în SuperLiga. Formația antrenată de Eugen Neagoe s-a impus la limită pe stadionul Ilie Oană, în fața celor de la Petrolul Ploiești (1-0).

Eugen NeagoeFoto: Inquam Photos / Octav Ganea

* Click pe numele marcatorului pentru a putea vedea golul *

Universitatea Craiova profită de eșecul suferit de Rapid București

Venită după 3 înfrângeri consecutive în campionat, Petrolul Ploiești nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv nici în partida cu Universitatea Craiova.

Echipa condusă de Eugen Neagoe a avut controlul meciului în prima repriză și a irosit câteva șanse importante de a marca.

Oltenii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, când Andrei Ivan a reluat în plasă din câțiva metri, în urma unei lovituri de colț (min 45+3).

Jovan Markovic putea face 2-0 în repriza a doua, dar portarul Vâlceanu a intervenit salvator și a menținut tabela intactă.

Constantin Budescu a încercat să îl surprindă pe portarul oltenilor cu un șut puternic din lovitură liberă, dar execuția sa a fost prinsă fără probleme de acesta.

Grație acestei victorii, Craiova se apropie la doar un singur punct de Rapid București. Petrolul Ploiești rămâne pe locul 9 cu 33 de puncte.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Petrolul Ploiești și Universitatea Craiova