FC U Craiova 1948 a obținut o victorie foarte importantă în lupta pentru play-off, reușind să o învingă la limită pe FC Botoșani, scor 1-0.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

* Click pe numele marcatorului pentru a putea vedea golul *

FC U Craiova 1948, la doar un punct de Sepsi după victoria cu Botoșani - Covăsnenii vor întâlni campioana CFR Cluj

Formația antrenată de Nicolo Napoli a făcut un nou meci bun în fața propriilor suporteri.

Oltenii au controlat în mare parte disputa cu FC Botoșani și au obținut o victorie uriașă în lupta pentru ultimul loc de play-off.

Gazdele au avut un ritm foarte bun în prima repriză, iar George Ganea a deschis scorul chiar înaintea pauzei, în minutul 45.

Repriza a doua le-a aparținut elevilor lui Flavius Stoican, care au încercat să restabilească egalitatea, dar moldovenii au suferit la capitolul finalizare.

Portarul Gurău a avut două intervenții salvatoare la ocaziile lui Dragu și Pinson.

Cu această victorie, oltenii speră la un loc de play-off și așteaptă cu mare interes răspunsul Comisiei de Disciplină, care va da un nou verdict cu privire la meciul pierdut la masa verde cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Botoșaniul rămâne pe locul 12 în clasament, cu un total de 31 de puncte.

Echipa pregătită de Cristiano Bergodi va juca în această etapă cu CFR Cluj.