Chindia Târgoviște a ajuns la 5 etape consecutive fără eșec în SuperLiga, după ce a reușit să smulgă un punct din duelul cu Universitatea Cluj, scor 2-2.

Anton Petrea, ChindiaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

Universitatea Cluj ratează șansa de a obține primul succes în ultimele 4 etape

Neînvinsă în campionat de 4 runde, Chindia Târgoviște își continuă perioada de invincibilitate, după ce a obținut un rezultat de egalitate în meciul contra formației antrenate de Ioan Ovidiu Sabău.

Prima repriză a fost una foarte echilibrată, dar Mamadou Thiam a deschis scorul în minutul 44, la capătul unei acțiuni senzaționale a atacantului senegalez.

Oaspeții și-au dublat avantajul în a doua repriză grație portughezului Jose Gomes (min 51).

În minutul 64, echipa antrenată de Anton Petrea a primit o lovitură de la 11 metri, transformată de Cristian Neguț.

Chindia a avut chiar șansa egalării prin Șerban, dar șutul său a fost respins acrobatic de Gorcea.

Mai mult decât atât, dâmbovițenii au lovit și bara în urma unei lovituri de colț, prin Popa.

Băieții lui Toni Petrea au dat lovitura în prelungirile partidei (min 90+6), când Deian Boldor a marcat din pasa lui Neguț.

Cu rezultatul obținut astăzi, Chindia urcă pe locul 9 și acumulează 30 de puncte. De partea cealaltă, Universitatea Cluj a ajuns la cota 25, însă rămâne în zona roșie a clasamentului (locul 14).