​A treia partidă disputată duminică pe arena Suzanne-Lenglen a fost una electrizantă. Stan Wawrinka a demonstrat că poate reveni în elita tenisului mondial și s-a impus în fața lui Stefanos Tsitsipas, după un meci de cinci ore și nouă minute. Elvețianul a câștigat cu 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6 și se va duela în sferturi cu Roger Federer.

Wawrinka și-a ridicat nivelul în momentele importante, a salvat nu mai puțin de opt mingi de break în setul decisiv (22 din 27 pe toată durata partidei), a fost mai calm pe final, a câștigat ultimul punct în urma unei decizii venite din scaun (arbitrul a coborât pentru a confirma că lovitura a fost în teren) și a obținut o victorie care confirmă că "Stanimal" a revenit.

Ultimul punct al partidei:

Meciul dintre Stan Wawrinka și Stefanos Tsitsipas a fost al 47-lea din Era Open care a depășit cinci ore de joc. Acesta a fost al patrulea cel mai lung meci din istoria Roland Garros (cel mai lung a avut loc în 2004, între Fabrice Santoro și Arnaud Clement).