Lesia Tsurenko (27 WTA) este adversara Simonei Halep în turul trei de la Roland Garros. Ucraineanca a trecut de Aleksandra Krunic (Serbia, 76 WTA), scor 7-5, 5-7, 11-9, după ce a salvat o minge de meci. Tsurenko este una dintre "victimele" preferate ale Simonei, ea conducând cu 7-0 în meciurile directe cu jucătoarea în vârstă de 30 de ani.

Meciul dintre Krunic și Tsurenko a început marți, dar s-a întrerupt la scorul de 7-5, 5-7, 6-6, din cauza întunericului. Înainte de întreruperea partidei, sportiva din Serbia a avut minge de meci pe propriul serviciu (40-30), însă Tsurenko a reușit să revină și a făcut break-ul.

După reluarea meciului s-au mai înregistrat câte două break-uri de fiecare parte, după care s-a mers cu serviciul până la 10-9 pentru Tsurenko. Ucraineanca a făcut din nou break, fructificând a doua minge de meci, după ce a condus cu 40-0.Timpul de joc efectiv a fost de trei ore și șase minute.

Cea mai bună performanță a Lesiei Tsurenko la Roland Garros a fost obținută la ediția de anul trecut, când a ajuns până în optimi. S-a retras în primul set al meciului cu Garbine Muguruza, la scorul de 2-0 pentru spaniolă. Până în faza optimilor, Tsurenko trecuse de elvețianca Stefanie Voegele, americanca CoCo Vandeweghe (cap de serie 15) și de slovaca Magdalena Rybarikova (cap de serie 16).

La ediția din acest an, Tsurenko a învins-o în primul tur pe canadianca Eugenie Bouchard (77 WTA), semifinalistă în 2014 la Roland Garros, scor 6-2, 6-2.

Cine este Lesia Tsurenko

Lesia s-a născut la 30 mai 1989, la Kiev (Ucraina). A început să joace tenis la vârsta de 6 ani. Până acum, a adunat 387 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 261 de înfrângeri. Are în palmares patru trofee: Acapulco (2018, 2017), Guangzhou (2016), Istanbul (2015). Singura finală pierdută a fost la Brisbane, în acest an: 6-4, 5-7, 2-6 cu Karolina Pliskova.

În prezent, Tsurenko ocupă poziția 27 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 23 WTA, în februarie 2019. De-a lungul timpului a strâns din tenis $4,194,492.

Cel mai bun rezultat la un turneu de Grand Slam este faza sferturilor, atinsă anul trecut la US Open (învinsă de Naomi Osaka, scor 6-1, 6-1). La Roland Garros se află pentru a șaptea oară pe tabloul principal. Doar de trei ori a reușit să treacă de primul tur: în 2017, 2018 și 2019.

Lesia Tsurenko a început sezonul 2019 cu o victorie în fața Mihaelei Buzărnescu, la Brisbane (scor 6-0, 6-2). Are în total 11 victorii în acest an (inclusiv cele de la Roland Garros) și nouă înfrângeri. Înaintea de participarea la Grand Slam-ul de la Paris, Tsurenko nu avea nicio victorie pe zgură, pierzând ultimele patru meciuri disputate: a fost eliminată în turul trei de la Indian Wells (hard) și în primul la turneele de la Stuttgart, Madrid și Roma (toate pe zgură).

Simona Halep și Lesia Tsurenko s-au mai întâlnit de șapte ori până acum, victoria revenindu-i de fiecare dată româncei. Ultimele două partide au avut loc în acest an, în optimile turneelor de la Doha și Dubai.

De remarcat că niciunul dintre cele şapte meciuri nu a avut loc pe zgură. Singurul set câștigat de Tsurenko a fost pe iarbă, la Wimbledon 2014.