Atalanta - Liverpool, meci contând pentru manşa a doua a sferturilor de finală din Liga Europa, este programat, joi, 18 aprilie, de la ora 22:00, pe Stadio Atleti Azzurri d'Italia, şi va fi transmis în direct de platforma de streaming VOYO.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Atalanta este foarte aproape de calificare după ce s-a impus în tur, pe Anfield, în faţa lui Liverpool, cu 3-0, după golurile marcate de Scamacca (38, 60) şi Pasalic (83).

Atalanta a ajuns în sferturile de finală din Europa league după ce a câştigat Grupa D, 2-0 (a) şi 4-0 (d) cu Rakow Czestochowa (a), 2-1 (d) şi 1-1 (a) cu Sporting, 1-0 (a) şi 2-2 (d) cu Sturm Graz, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Sporting, 1-1 (d) şi 2-1 (a).

În Serie A, echipa antrenată de Gian Piero Gasperini este pe locul 6 după 32 de etape (are un meci mai puţin disputat), cu 51 de puncte, la opt distanţă de poziţiile de Liga Campionilor, iar în cea mai recentă partidă oficială, jucată în campionat, a remizat acasă cu Verona, scor 2-2.

Cea mai mare performanţă a celor de la Atalanta în Europa League o reprezintă accesul în sferturile de finală ale competiţiei, în sezoanele 1990-1991, 2021-2022 şi 2023-2024.

Liverpool s-a calificat în această fază a competiţiei după ce a câştigat Grupa E, 3-1 (d) şi 4-0 (a) cu Linz, 2-0 (a) şi 1-2 (d) cu Union St. Gilloise, 5-1 (a) şi 2-3 (d) cu Toulouse, după care a trecut în optimile de finală de Sparta Praga, 5-1 (d) şi 6-1 (a).

În Premier League, echipa lui Jurgen Klopp ocupă locul 3 după 33 de etape, cu 71 de puncte, la două în spatele liderului Manchester City, iar în cea mai recentă partidă oficială a pierdut în campionat pe teren propriu, scor 0-1 cu Crystal Palace.

Liverpool a cucerit de trei ori Europa League, cel mai recent în 2001 (competiţia se numea Cupa UEFA), după o finală cu Alaves, scor 5-4 după prelungiri, la Dortmund, şi a mai pierdut o dată în ultimul act al competiţiei, în 2016 (1-3 cu Sevilla la Basel).

Echipa care se va califica dintre Atalanta şi Liverpool va întâlni câştigătoarea „dublei” dintre Marseille şi Benfica în semifinalele din Europa League.

Superbet oferă cota 1,67 pentru pronosticul 2: victorie pentru oaspeţi, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Atalanta - Liverpool.