Borussia Dortmund - Atletico Madrid, meci contând pentru manşa a doua a sferturilor de finală din Liga Campionilor, este programat, marţi, 16 aprilie, de la ora 22:00, pe Westfalenstadion, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2, Orange Sport 3 şi Prima Sport 2.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Borussia Dortmund are de recuperat un deficit minim în tentativa de a accede în semifinalele competiţiei, după ce Atletico Madrid s-a impus în partida din tur, pe Metropolitano, cu 2-1 (De Paul 4, Lino 32 / Haller 81).

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală din Champions League din postura de câştigătoare a Grupei F, după 0-2 (d) şi 1-1 (a) cu PSG, 0-0 (a) şi 3-1 (d) cu Milan, 1-0 (d) şi 2-0 (a) cu Newcastle, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Eindhoven, 1-1 (d) şi 2-0 (a).

În Bundesliga, echipa antrenată de Edin Terzic ocupă locul 5 după 29 de etape, cu 56 de puncte, la egalitate cu Leipzig, care e pe 4, şi vine după o victorie în cel mai recent meci oficial, disputat în campionat, scor 1-0 în deplasare cu Borussia Monchengladbach.

Borussia Dortmund are în palmares un trofeu al Ligii Campionilor, cucerit în 1997, după o finală cu Juventus disputată la Munchen, scor 3-1, şi a mai pierdut o dată în ultimul act al competiţiei, în 2012 (1-2 cu Bayern Munchen pe Wembley, la Londra).

Atletico Madrid a ajuns în această fază a competiţiei din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (d) şi 2-0 (a) cu Lazio, 3-2 (a) şi 3-1 (d) cu Feyenoord, 2-2 (d) şi 6-0 (a) cu Celtic, iar în optimile de finală a trecut de Inter, 0-1 (d) şi 2-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-2 după executarea loviturilor de departajare (a).

În LaLiga, echipa antrenată de Diego Simeone ocupă locul 4 după 31 de etape, cu 61 de puncte, cu patru peste Athletic Bilabo, care e pe 5, iar în cea mai recentă partidă oficială s-a impus în campionat pe teren propriu, scor 3-1 cu Girona.

Atletico Madrid nu a triumfat niciodată în Liga Campionilor, deşi a ajuns de trei ori în finală, în 1974 (1-1 după prelungiri şi 0-4 la rejucare cu Bayern), 2014 (1-4 după prelungiri cu Real Madrid) şi 2016 (1-1 după prelungiri şi 3-5 la penalty-uri cu Real Madrid).

Echipa care se va califica dintre Borussia Dortmund şi Atletico Madrid va întâlni câştigătoarea „dublei” dintre Barcelona şi PSG în semifinalele din Champions League.

Superbet oferă cota 1,40 pentru pronosticul 1X: victorie pentru gazde sau rezultat de egalitate, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Borussia Dortmund - Atletico Madrid.