Milan - Roma, meci contând pentru prima manşă a sferturilor de finală din Liga Europa, este programat, joi, 11 aprilie, de la ora 22:00, pe San Siro, şi va fi transmis în direct de platforma de streaming VOYO.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Milan şi Roma îşi mută rivalitatea în Europa, cele două echipe urmând să se întâllnească în cel mai interesant duel al sferturilor de finală din Europa League.

Milan a început acest sezon european în Champions League, acolo unde a terminat pe locul 3 în Grupa F, 0-0 (a) şi 2-1 (d) cu Newcastle, 0-0 (d) şi 1-3 (a) cu Dortmund, 0-3 (d) şi 2-1 (a) cu PSG; în play-off-ul pentru optimile de finală din Europa League a trecut de Rennes, 3-0 (a) şi 2-3 (d), iar în optimile de finală a eliminat-o pe Slavia Praga, 4-2 (a) şi 3-1 (d).

În Serie A, echipa antrenată de Stefano Pioli este pe locul 2 după 31 de etape, cu 68 de puncte, la 14 în urma liderului Inter, iar în cea mai recentă partidă oficială s-a impus în campionat, pe terenul propriu, în faţa celor de la Lecce, scor 1-0.

Deşi are şapte trofee ale Ligii Campionilor în palmares, Milan n-a disputat nici măcar o finală de Europa League, cea mai mare performanţă în această competiţie fiind semifinalele disputate în ediţiile 1971-1972 şi, respectiv, 2001-2002 (competiţia se numea Cupa UEFA).

Roma s-a calificat în sferturile de finală din Europa League după ce a terminat pe locul 2 în Grupa G, 2-1 (d) şi 3-0 (a) cu Sheriff Tiraspol, 4-0 (a) şi 1-1 (d) cu Servette Geneva, 2-0 (a) şi 0-2 (d) cu Slavia Praga, apoi a trecut în play-off-ul pentru optimile de finală de Feyenoord, 1-1 (d) şi 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minue, 4-2 după executarea loviturilor de departajare (a), şi în optimile de finală de Brighton, 4-0 (a) şi 0-1 (d).

În Serie A, echipa antrenată de Daniele De Rossi ocupă locul 5 după 31 de etape, cu 55 de puncte, la trei distanţă de poziţiile de Champions League, iar în cea mai recentă partidă oficială, disputată în campionat şi considerată pe teren propriu, s-a impus pe Olimpico în derby-ul local cu Lazio, scor 1-0.

Roma a jucat două finale ale competiţiei, ambele pierdute, în 1991 (0-2 în deplasare şi 1-0 acasă cu Inter în ultimul act din Cupa UEFA) şi în 2023 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 1-4 la penalty-uri cu Sevilla într-o finală de Europa League disputată la Budapesta).

Cele două echipe s-au confruntat ultima oară în actuala stagiune din Serie A, iar Milan s-a impus de fiecare dată, 2-1 în tur, pe Olimpico, şi 3-1 în retur, pe San Siro.

Superbet oferă cota 1,90 pentru pronosticul 1: victorie pentru gazde în meciul Milan - Roma.