Atletico Madrid - Borussia Dortmund, meci contând pentru prima manşă a sferturilor de finală din Liga Campionilor, este programat, miercuri, 10 aprilie, de la ora 22:00, pe Metropolitano, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2, Orange Sport 3 şi Prima Sport 2.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Atletico Madrid şi Borussia Dortmund, două echipe care au dezamăgit în competiţiile interne (atât în campionat, cât şi în cupă), speră să salveze sezonul în Europa, urmând a se confrunta într-unul dintre sferturile de finală din Champions League.

Atletico Madrid a ajuns în această fază a competiţiei din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (d) şi 2-0 (a) cu Lazio, 3-2 (a) şi 3-1 (d) cu Feyenoord, 2-2 (d) şi 6-0 (a) cu Celtic, iar în optimile de finală a trecut de Inter, 0-1 (d) şi 2-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-2 după executarea loviturilor de departajare (a).

În LaLiga, echipa antrenată de Diego Simeone ocupă locul 4 după 30 de etape, cu 58 de puncte, cu două peste Athletic Bilabo, care e pe 5, iar în cea mai recentă partidă oficială s-a impus în campionat pe terenul celor de la Villarreal, scor 2-1.

Atenţie, victoria cu Villarreal a fost prima pentru Atletico Madrid din ultimele trei disputate în campionat (în rest a mai bifat două înfrângeri, 0-2 în deplasare cu Cadiz şi 0-3 acasă cu Barcelona)!

Atletico Madrid nu a triumfat niciodată în Liga Campionilor, deşi a ajuns de trei ori în finală, în 1974 (1-1 după prelungiri şi 0-4 la rejucare cu Bayern), 2014 (1-4 după prelungiri cu Real Madrid) şi 2016 (1-1 după prelungiri şi 3-5 la penalty-uri cu Real Madrid).

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală din Champions League din postura de câştigătoare a Grupei F, după 0-2 (d) şi 1-1 (a) cu PSG, 0-0 (a) şi 3-1 (d) cu Milan, 1-0 (d) şi 2-0 (a) cu Newcastle, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Eindhoven, 1-1 (d) şi 2-0 (a).

În Bundesliga, echipa antrenată de Edin Terzic ocupă locul 5 după 28 de etape, cu 53 de puncte, la egalitate cu Leipzig, care e pe 4, şi vine după o înfrângere pe teren propriu în cel mai recent meci oficial, disputat în campionat, scor 0-1 cu Stuttgart.

Atenţie, Borussia Dortmund a câştigat ultimele trei partide disputate în deplasare în campionat, cea mai recentă pe terenul campioanei Bayern Munchen, scor 2-0!

Borussia Dortmund are în palmares un trofeu al Ligii Campionilor, cucerit în 1997, după o finală cu Juventus disputată la Munchen, scor 3-1, şi a mai pierdut o dată în ultimul act al competiţiei, în 2012 (1-2 cu Bayern Munchen pe Wembley, la Londra).

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în faza grupelor a ediţiei 2018-2019 din Champions League, când fiecare dintre ele s-a impus pe teren propriu, Borussia Dortmund în tur, cu 4-0, iar Atletico Madrid în retur, cu 2-0.

Superbet oferă cota 1,85 pentru pronosticul GG: ambele echipe să marcheze în meciul Atletico Madrid - Borussia Dortmund.