PSG - Barcelona, meci contând pentru prima manşă a sferturilor de finală din Liga Campionilor, este programat, miercuri, 10 aprilie, de la ora 22:00, pe Parc des Princes, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

PSG, aflată încă în căutarea primului trofeu, şi Barcelona, departe de perioada în care domina Europa, se întâlnesc într-unul dintre cele mai echilibrate „duble” ale sferturilor de finală din Champions League.

PSG a ajuns în această fază din Liga Campionilor după ce a terminat pe locul 2 în Grupa F, 2-0 (a) şi 1-1 (d) cu Borussia Dortmund, 1-4 (d) şi 1-1 (a) cu Newcastle United, 3-0 (a) şi 1-2 (d) cu AC Milan, iar în optimile de finală a trecut de Real Sociedad, 2-0 (a) şi 2-1 (d).

În Ligue 1, echipa antrenată de Luis Enrique este lider după 28 de etape, cu 63 de puncte, cu 10 mai multe decât a doua clasată, Brest, iar în cel mai recent meci oficial a remizat pe teren propriu, în campionat, cu ultima clasată, Clermont, scor 1-1.

Atenţie, parizienii sunt neînvinşi de peste cinci luni, mai precis de pe 7 noiembrie 2023, când cedau pe terenul lui Milan, scor 1-2, în Champions League (au jucat de atunci 27 de meciuri în toate competiţiile)!

Cea mai mare performanţă a lui PSG în Champions League este finala disputată în sezonul 2019-2020, pierdută în faţa lui Bayern Munchen, scor 0-1 la Lisabona (a mai disputat o semifinală, în ediţia 2020-2021, fiind eliminată de Manchester City).

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală din Champions League după ce a câştigat Grupa H, 5-0 (a) şi 2-3 (d) cu Antwerp, 1-0 (d) şi 2-1 (a) cu Porto, 2-1 (a) şi 0-1 (d) cu Şahtior Doneţk, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Napoli, 1-1 (d) şi 3-1 (a).

În La Liga, echipa antrenată de Xavi Hernandez, este pe locul 2 după 30 de etape, cu 67 de puncte, la opt în urma liderului Real Madrid, iar în cea mai recentă partidă oficială s-a impus în campionat, pe teren propriu, scor 1-0 cu Las Palmas.

Atenţie, Barcelona este neînvinsă de 11 partide, disputate în toate competiţiile!

Barcelona a cucerit de cinci ori trofeul Champions League, ultima oară în 2015, după 3-1 într-o finală cu Juventus disputată la Berlin, şi a mai pierdut de alte trei ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 1994 (scor 0-4 cu Milan la Atena).

Cele două echipe s-au confruntat ultima oară în optimile de finală ale ediţiei 2020-2021 din Liga Campionilor, când PSG a trecut de Barcelona după 4-1 în deplasare, în tur, şi 1-1 acasă, în retur (a fost revanşa pentru eliminarea incredibilă din sezonul 2016-2017, suferită tot în faza optimilor de finală, 4-0 pe Parc des Princes şi 1-6 pe Camp Nou!).

Superbet oferă cota 1,80 pentru pronosticul PsFX: rezultat de egalitate la pauză sau la final în meciul PSG - Barcelona.