Chelsea - Liverpool, meci contând pentru finala ediţiei 2023-2024 din Cupa Ligii Angliei, este programat, duminică, 25 februarie, de la ora 17:00, pe Wembley din Londra, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Chelsea - Liverpool, un clasic al fotbalului din Anglia, se joacă pentru primul trofeu al sezonului 2023-2024, EFL Cup, într-un moment în care cele două echipe se află în situaţii diametral opuse în Premier League.

Chelsea a debutat în actuala ediţie din EFL Cup în turul al doilea, în care a trecut de Wimbledon (liga a patra), 2-1 (a), apoi le-a eliminat pe Brighton, 1-0 (a) în 16-imile de finală, pe Blackburn (liga a doua), 2-0 (a) în optimile de finală, pe Newcastle, 1-1 şi 4-2 la penalty-uri (a) în sferturile de finală şi pe Middlesbrough (liga a doua), 0-1 (d) şi 6-1 (a) în semifinale.

Echipa lui Mauricio Pochettino ocupă locul 10 în campionat, cu 35 de puncte după 26 de etape (are un meci mai puţin disputat), iar în cea mai recentă partidă oficială, disputată în Premier League, a remizat în deplasare cu Manchester City, scor 1-1.

Chelsea a câştigat de cinci ori Cupa Ligii Anglie, ultima oară în 2015, după 2-0 într-o finală cu Tottenham, şi a pierdut de alte patru ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 2022 (0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 10-11 la penalty-uri, cu Liverpool).

Liverpool a început competiţia în 16-imile de finală (privilegiu rezervat echipelor care evoluează în cupele europene), în care a trecut de Leicester (liga a doua), 3-1 (a), apoi le-a eliminat pe Bournemouth, 2-1 (d) în optimile de finală, pe West Ham United, 5-1 (a) în sferturile de finală, şi pe Fulham, 2-1 (a) şi 1-1 (d) în semifinale.

În Premier League, echipa lui Jurgen Klopp este lider, cu 60 de puncte după 26 de etape, şi vine după o victorie în cel mai recent meci oficial, disputat în campionat, scor 4-1 pe teren propriu cu Luton.

Liverpool este cea mai titrată echipă din istoria EFL Cup, cu nouă trofee în palmares, ultimul fiind cucerit în 2022, chiar în faţa lui Chelsea, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 11-10 la penalty-uri, şi a mai pierdut alte patru finale, cel mai recent în 2016 (1-1 după 90 şi, respectiv 120 de minute, 1-3 la penalty-uri cu Manchester City).

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în actuala ediţie din Premier League, pe 31 ianuarie 2024, când Liverpool a trecut pe teren propriu de Chelsea cu 4-1, după golurile marcate de Diego J. (23), Bradley (39), Szoboszlai (65) şi Luis Diaz (79), respectiv, Nkunku (71).

Superbet oferă cota 1,36 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru Liverpool în meciul cu Chelsea, în timpul regulamentar de 90 de minute.