Mallorca - Real Sociedad, meci contând pentru prima manşă a semifinalelor din Cupa Spaniei, este programat, marţi, 6 februarie, de la ora 22:00, pe Son Moix, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Mallorca şi Real Sociedad se întâlnesc în prima semifinală din Copa del Rey, returul fiind programat, marţi, 27 februarie, de la ora 22:30, pe Anoeta din San Sebastian (în cealaltă semifinală se întâlnesc Atletico Madrid şi Athletic Bilbao).

Mallorca s-a calificat în „careul de aşi” al competiţiei după ce a trecut de Boiro (liga a şasea) în primul tur, scor 4-0 (d), de Egue (liga a patra) în turul al doilea, scor 3-0 (d), de Burgos (liga a patra) în 16-imile de finală, scor 3-0 (d), de Tenerife (liga a doua) în optimile de finală, scor 1-0 (d), şi de Girona în sferturile de finală, scor 3-2 (a).

În LaLiga, echipa antrenată de Javier Aguirre ocupă locul 15 după 23 de etape, cu 20 de puncte, cu trei peste poziţiile retrogradabile, iar în cea mai recentă etapă de campionat a pierdut pe terenul celor de la Athletic Bilbao, scor 0-4.

Mallorca a câştigat o singură dată Cupa Spaniei, în 2003 (după o finală cu Reacreativo Huelva, scor 3-0), şi a pierdut de alte două ori în ultimul act al competiţiei, în 1991 (0-1 după prelungiri cu Atletico Madrid) şi în 1998 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-5 la penalty-uri cu Barcelona).

Real Sociedad a ajuns în această fază a competiţiei după ce le-a eliminat pe Bunol (liga a şasea), scor 1-0, în primul tur, pe Andratx (liga a patra), scor 1-0, în turul al doilea, pe Malaga (liga a treia), scor 1-0, în 16-imile de finală, pe Osasuna, scor 2-0, în optimile de finală, şi pe Celta Vigo, scor 2-1, în sferturile de finală, disputând toate partidele în deplasare.

În campionat, echipa antrenată de Imanol Alguacil ocupă locul 6 după 23 de etape (poziţie de Conference League), cu 37 de puncte, iar în cea mai recentă etapă din LaLiga a remizat pe terenul celor de la Girona, scor 0-0.

Real Sociedad are în palmares două trofee Copa del Rey, cucerite în 1987 (2-2 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-2 la penalty-uri în finală cu Atletico Madrid) şi în 2020 (după o finală cu Athletic Bilbao, scor 1-0), şi a pierdut de alte patru ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 1988.

Cele două echipe s-au confruntat ultima oară în acest sezon din LaLiga, pe 21 octombrie 2023, când Real Sociedad s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Mallorca, scor 1-0, după golul marcat de Brais Mendez (64).

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeţi în meciul Mallorca - Real Sociedad.