Daniil Medvedev - Andrey Rublev, meci contând pentru Grupa Roşie de la Turneul Campionilor, este programat, luni, 13 noiembrie, la Pala Alpitour din Torino, de la ora 22:05, şi va fi transmis în direct de Eurosport 1.

Tenis de campFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

ATP Finals 2023 are loc în perioada 12-19 noiembrie, pe hard, în Pala Alpitour din Torino (Italia), şi are premii totale în valoare de 9.000.000 USD. La start se vor afla cei mai buni opt jucători ai sezonului, împărţiţi în Grupa Verde: Novak Djokovic, Jannik Sinner, Stefanos Tsitsipas şi Holger Rune, şi, respectiv, în Grupa Roşie: Carlos Alcaraz, Daniil Medvedev, Andrey Rublev şi Alexander Zverev.

Daniil Medvedev şi Andrey Rublev se întâlnesc în al doilea meci al zilei din Grupa Roşie, primul fiind Carlos Alcaraz - Alexander Zverev, programat de la ora 15:35.

Daniil Medvedev (Rusia, 3 ATP) vine la Turneul Campionilor după un parcurs modest la Paris, turneu ATP 1000 Masters, unde a fost eliminat în turul al doilea de Grigor Dimitrov (Bulgaria, 14 ATP), scor 3-6, 7-6, 6-7.

Totuşi, rusul a avut un an 2023 foarte bun, în care a câştigat cinci turnee (Rotterdam, Doha, Dubai, Miami, Roma) şi a ajuns într-o finală de Grand Slam, la US Open, scor 3-6, 6-7, 3-6 cu Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP).

Daniil Medvedev a câştigat Turneul Campionilor în 2020, scor 4-6, 7-6, 6-4 în finală cu Dominic Thiem şi a ajuns din nou în ultimul act al competiţiei în 2021, când a pierdut, scor 4-6, 4-6, în faţa lui Alexander Zverev.

Andrey Rublev (Rusia, 5 ATP) a ajuns în semifinalele turneului ATP 1000 Masters de la Paris, acolo unde a pierdut în faţa lui Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP), scor 7-6, 6-7, 5-7.

În 2023, rusul a câştigat primul turneu ATP 1000 din carieră, pe zgura de la Monte Carlo, scor 5-7, 6-2, 7-5 în finala cu Holger Rune (Danemarca, 10 ATP), dar şi competiţia 250 ATP de la Bastad, scor 7-6, 6-0 în ultimul act cu Casper Ruud (Norvegia, 5 ATP).

Andrey Rublev se află la a patra participare consecutivă la Turneul Campionilor, cea mai bună performanţă înregistrată fiind chiar la ediţia trecută a competiţiei, când a ajuns în semifinale, unde a fost eliminat de Novak Djokovic, scor 5-7, 3-6.

Cei doi sportivi s-au întâlnit de opt ori până acum în circuitul ATP, iar Daniil Medvedev îl conduce pe Abdrey Rublev cu 6-2, şi o dată într-un turneu ITF (7-2). În 2023 s-au disputat două meciuri directe, iar Daniil Medvedev s-a impus de fiecare dată în faţa lui Andrey Rublev, cu 6-2, 6-2 pe 4 martie la Dubai şi cu 6-4, 6-3, 6-4 pe 6 septembrie la New York (US Open).

Superbet oferă cota 1,60 pentru pronosticul Exact Seturi 2: două seturi, indiferent de câştigător, în meciul Daniil Medvedev - Andrey Rublev.