Israel U21 - Anglia U21, meci contând pentru semifinalele Campionatului European, este programat, miercuri, 5 iulie, de la ora 19:00, pe Adjarabet Arena din Batumi, şi va fi transmis în direct de TVR 1. Israel U21, surpriza competiţiei, şi Anglia U21, principala favorită la câştigarea trofeului, se întâlnesc în prima semifinală de la Euro 2023.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Israel U21 a terminat pe locul 2 în Grupa C, cu patru puncte, după 1-1 cu Germania U21, 0-2 cu Anglia U21 şi 1-0 cu Cehia U21 (singura victorie în 90 de minute ultimele opt meciuri oficiale şi amicale!), după care a trecut în sferturile de finală de Georgia U21, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-3 după executarea loviturilor de departajare.

Echipa antrenată de Guy Luzon s-a calificat la turneul final după ce a terminat pe locul 2 o grupă preliminară câştigată de Germania U21 şi din care au mai făcut parte Polonia U21, Ungaria U21, Letonia U21 şi San Marino U21 (şase victorii, o remiză, trei înfrângeri), apoi s-a impus în barajul cu Irlanda U21, 1-1 în deplasare şi 0-0, 3-1 după penalty-uri, acasă.

Cei mai importanţi jucători sunt Eden Kartsev de la Istanbul Başakşehir (are cinci selecţii în naţionala mare) şi Oscar Gloukh de la RB Salzburg (cinci partide şi două goluri pentru reprezentativa de seniori).

Anglia U21 este singura echipă cu victorii pe linie şi care nu a primit gol la acest turneu final, în care a câştigat Grupa C după 2-0 cu Cehia U21, 2-0 cu Israel U21 şi 2-0 cu Germania U21, apoi a trecut în sferturile de finală de Portugalia U21, scor 1-0.

Echipa antrenată de Lee Carsley (un fost internaţional irlandez care jucat în Premier League pentru Derby County, Blackburn Rovers, Coventry City, Everton şi Birmingham City) a ajuns la Euro 2023 după ce a câştigat o grupă preliminară din care au mai făcut parte Cehia U21, Slovenia U21, Kosovo U21, Albania U21 şi Andorra U21, în care a bifat opt victorii, un rezultat de egalitate şi o înfrângere.

Englezii au în lot fotbalişti cu multe sezoane şi zeci de meciuri în Premier League, precum Luke Thomas (Leicester), Ben Johnson (West Ham United), Curtis Jones, Harvey Elliot (ambii de la Liverpool), Morgan Gibbs-White (Nottingham Forest), Emile Smith Rowe (Arsenal) şi Noni Madueke (Chelsea).

Anglia U21 are în palmares două trofee la Campionatul European de tineret (1982 şi 1984) şi a mai ajuns o dată în finală (2009).

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în faza grupelor de la Euro 2023, când Anglia U21 s-a impus în meciul cu Israel U21, scor 2-0 (Gordon 15, Smith Rowe 68).

Superbet oferă cota 1,40 pentru pronosticul 2: Anglia U21 să se impună, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul cu Israel U21.