România U21 - Croaţia U21, meci contând pentru Grupa B a Campionatului European, este programat, marţi, 27 iunie, de la ora 21:45, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, şi va fi transmis în direct de TVR 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Campionatul European de tineret (under 21) se dispută în Georgia (Grupa A şi Grupa C) şi România (Grupa B şi Grupa D), iar echipele care se vor clasa pe locurile 1 şi 2 în fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală ale competiţiei.

România U21 a pierdut primele două meciuri, 0-3 cu Spania U21 şi 0-1 cu Ucraina U21, şi va părăsi competiţia, la fel ca şi Croaţia U21, încă din faza grupelor.

România U21 este la al treilea turneu final consecutiv, după cele din Italia şi San Marino (2019), unde a ajuns în semifinale, 2-4 cu Germania (antrenor Mirel Rădoi) şi din Ungaria şi Slovenia (2021), unde a fost eliminată fără înfrângere în faza grupelor (antrenor Adrian Mutu).

Calificată din oficiu, echipa antrenată de Emil Săndoi a disputat doar două partide de pregătire în acest an, 0-2 cu Portugalia şi 0-0 cu Germania, ambele pe teren propriu (practic, în 2023, România U21 nu a marcat nici măcar un gol!).

„Suntem în creştere ca nivel de joc. Acum, înţelegem ce înseamnă acest nivel. Noi nici n-am fost pregătiţi, neavând o campanie de calificare şi jucând doar partide amicale. Toate s-au derulat incredibil, doar împotriva noastră! Au fost şi accidentări, absenţe... Ăsta e fotbalul câteodată”, a declarat Emil Săndoi.

Croaţia U21 a cedat, de asemenea, în primele două partide de la Euro 2023, 0-2 cu Ucraina U21 şi 0-1 cu Spania U21, şi este ieşită din cursa pentru sferturile de finală ale competiţiei.

Croaţia U21 s-a calificat la Campionatul European de tineret după ce a terminat pe locul 2 o grupă preliminară câştigată de Norvegia U21 şi din care au mai făcut parte Finlanda U21, Austria U21, Azerbaidjan U21 şi Estonia U21, în care a bifat şapte victorii, un egal şi două înfrângeri, apoi a trecut la baraj de Danemarca, 2-1 (a) şi 1-2, 5-4 după loviturile de la 11 metri (d).

Echipa antrenată de Dragan Skocic (un fost fotbalist cu prezenţe în liga a doua din Spania şi care ca antrenor a câştigat cupele naţionale în Croaţia cu NK Rijeka şi în Slovenia cu NK Ljubliana) a disputat două meciuri amicale înainte de Euro 2023, 0-0 acasă cu Israel U21 şi 1-2 în deplasare cu Anglia U21.

Cea mai mare performanţă pentru Croaţia U21 a fost sfertul de finală de la ediţia precedentă, din 2021, scor 1-2 după prelungiri cu Spania U21.

România U21 şi Croaţia U21 s-au întâlnit o singură dată până acum, la turneul final din 2019, în faza grupelor, când „tricolorii” s-au impus cu 4-1.

Superbet oferă cota 1,80 pentru pronosticul GG: ambele echipe să marcheze în meciul România U21 - Croaţia U21.