Sorana Cîrstea - Jasmine Paolini, meci contând pentru primul tur al turneului feminin de tenis de Grand Slam de la Roland Garros, este programat, marţi, 30 mai, nu înainte de ora 15:15, pe terenul nr. 13, şi va fi transmis în direct de Eurosport 1.

Tenis de campFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Sorana Cîrstea va avea parte de un debut dificil la Roland Garros, urmând să joace în primul tur cu Jasmine Paolini, aflată într-una dintre cele mai bune perioade ale carierei.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie şi are premii totale în valoare de 49,6 milioane de euro (campionii en-titre sunt Iga Swiatek şi Rafael Nadal).

Sorana Cîrstea (România, 32 WTA), cap de serie nr. 30 la Roland Garros, are un sezon excelent, cu sfert de finală la Indian Wells, semifinală la Miami şi trofeu câştigat la Reus (Spania), la o competiţie de categorie 125 WTA.

Totuşi, în ultimele două turnee, românca a fost eliminată rapid, în turul al doilea la Roma (3-6, 6-3, 2-6 cu Jelena Ostapenko) şi în primul tur la Strasbourg (6-7, 5-7 cu Clara Burel).

Cea mai mare performanţă pentru Sorana Cîrstea (33 de ani) la Roland Garros sfertul de finală din 2009, iar de atunci a mai bifat o singură calificare în turul al patrulea (optimi de finală).

În 2023, Sorana Cîrstea a înregistrat 28 de victorii şi 18 înfrângeri (17 dintre succese au venit în competiţii de categorie 1000 WTA).

Jasmine Paolini (Italia, 53 WTA) tocmai a câştigat turneul de la Florenţa (6-3, 7-5 în finală cu Taylor Townsend), de asemenea o competiţie de categorie 125 WTA, astfel că vine după o serie de cinci victorii consecutive.

Jasmine Paolini (27 de ani) a ajuns de două ori în turul al doilea la Roland Garros, în 2020 și 2021.

Italianca a bifat 13 victorii și 12 înfrângeri în 2023, dar n-a trecut mai departe de turul al doilea la nicio competiţie de categorie 500 WTA sau 1.000 WTA.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în 2021, în sferturile de finală ale turneului de la Portoroz (de categorie 250 WTA), când Jasmine Paolini s-a impus în faţa Soranei Cîrstea cu 6-4, 4-6, 6-1.

Câştigătoarea meciului dintre Sorana Cîrstea şi Jasmine Paolini va juca în turul al doilea cu învingătoarea partidei dintre Olga Danilovic (Serbia, 105 WTA) și Kateryna Baindl (Ucraina, 83 WTA).

Superbet oferă cota 1,35 pentru pronosticul 1: victorie pentru Sorana Cîrstea, indiferent de diferenţa de seturi, în meciul cu Jasmine Paolini.