Andrey Rublev şi Novak Djokovic se întâlnesc, miercuri, 16 noiembrie, de la ora 15:00, în „Palasport Olimpico” din Torino, într-un meci din runda a doua a Grupei Roşii de la ATP Finals 2022, transmis în direct de Eurosport 2.

Tenis de campFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Andrey Rublev (Rusia), locul 7 ATP, l-a învins luni, în trei seturi, 6-7(7), 6-3, 7-6(7), pe compatriotul său, Daniil Medvedev (5 ATP), în primul meci al Grupei Roşii din cadrul Turneului Campionilor.

Partida a durat două ore şi 35 de minute şi a înregistrat un număr impresionant de aşi, nouă pentru Andrey Rublev şi 24 pentru Daniil Medvedev.

Andrey Rublev nu a trecut de faza grupelor la precedentele două ediţii ale Turneului Campionilor, suferind de fiecare dată câte două înfrângeri şi obţinând câte un singur succes.

La Grand Slam-urile din 2022, Andrey Rublev a ajuns în sferturile de finală la Roland Garros şi la US Open, acestea fiind şi cele mai bune performanţe ale sale la astfel de turnee.

Novak Djokovic (Serbia), locul 8 ATP, l-a învins, tot luni, în primul meci din Grupa Roşie pe grecul Stefanos Tsitsipas, după o oră și 39 de minute de joc scor 6-4, 7-6(4).

Până acum, Novak Djokovic s-a impus de cinci ori la Turneul Campionilor (2008, 2012, 2013, 2014 și 2015), iar în ultimii trei ani, câştigători au fost Stefanos Tsitsipas, Daniil Medvedev şi Alexander Zverev.

În 2022, Novak Djokovic n-a participat la Australian Open şi US Open, nefiind vaccinat, dar s-a impus la Wimbledon, iar la Roland Garros a fost eliminat în semifinale de Rafael Nadal.

La Turneul Campionilor 2022 de la Torino, ATP pune la bătaie cel mai mare premiu din istoria tenisului, 4.740.300 USD, astfel: 320.000 de dolari pentru participare, 383.300 dolari pentru fiecare victorie din grupe, 1.070.000 dolari pentru calificarea în finală şi 2.200.400 dolari pentru câștigarea trofeului.

Cei doi sportivi s-au mai întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile: Novak Djokovic s-a impus în 2021, la Turneul Campionilor de la Torino, în primul meci din grupe, scor 6-3, 6-2, iar Andrey Rublev a câştigat în 2022, la Belgrad, în finala turneului, scor 6-2, 6-7(4), 6-0.

Superbet oferă cota 1,36 pentru pronosticul 2: victorie pentru Novak Djokovic în meciul cu Andrey Rublev.