Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a câştigat, luni, a doua etapă a Raliului raid Dakar 2022, la secţiunea moto, disputată între Ha'il şi Al Qaisumah (nord-vest), cu o probă specială pe distanţa de 338 km, cu timpul de 3 h 21 min 20 sec, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 42, informează AFP.

Joan BarredaFoto: dakar.com

Ibericul a fost urmat la 5 min 33 sec de britanicul Sam Sunderland (KTM), şi la 5 min 54 sec de argentinianul Kevin Benavides (KTM), deţinătorul titlului.

Gyenes a fost al 42-lea în această etapă, la 44 min 21 sec de învingător.

În clasamentul general, Sunderland l-a detronat pe australianul Daniel Sanders (KTM), câştigătorul din 2018, care a încheiat pe locul 8 în etapa de luni. Pe locul secund se află acum francezul Adrien van Beveren (Yamaha), la 2 min 51 sec, podiumul fiind completat de Sanders, la 3 min 29 sec.

Gyenes ocupă locul al 72-lea, fiind la 03 h 13 min 27 sec de lider.

La categoria Malle Moto (fără asistenţă tehnică), Gyenes a fost al patrulea în această etapă, iar la general se găseşte pe 11.

Etapa a treia, de marţi, se va desfăşura între Al Artawiyah şi Al Qaisumah, având o lungime de 555 km, dintre care 368 km cronometraţi, informează Agerpres.