​Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a preluat conducerea în clasamentul general al Raliului Dakar 2021, la categoria moto, după ce a reuşit să se impună luni în etapa a doua a cursei, desfăşurată între Bisha şi Wadi Ad-Dawsir (Arabia Saudită), în care românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 35.

Barreda a fost cronometrat pe cei 457 km de probe speciale în 4 h 17 min 56 sec, devansându-l cu 6 min 23 sec pe americanul Ricky Brabec, deţinătorul titlului şi coechipierul său de la echipa Honda, care a încheiat etapa pe locul secund, şi cu 6 min 37 sec pe Ross Branch (Botswana/Yamaha), clasat pe poziţia a treia.

Emanuel Gyenes, care concurează pe o motocicletă KTM, a încheiat etapa pe locul 35, la 39 min 23 sec de învingător, aflându-se acum cea de-a 32-a poziţie în ierarhia generală, la 01 h 09 min 42 sec de lider.

Marţi este programată etapa a treia a Raliului Dakar, cu startul şi sosirea la Wadi Ad-Dawasi, în lungime totală de 630 km, dintre care 403 km cronometraţi, relatează Agerpres.