Portughezul Miguel Oliveira (KTM-Tech3) a câştigat surprinzător Marele Premiu al Stiriei la clasa MotoGP, în Campionatul Mondial de motociclism viteză, duminică, pe circuitul de la Spielberg (4,318 km), impunându-se la finiş în faţa australianului Jack Miller (Ducati-Pramac) şi a spaniolului Pol Espargaro (KTM), transmite AFP.

După întreruperea cursei pentru un accident fără gravitate, Oliveira, 25 de ani, a rămas în trio-ul fruntaş şi a profitat de lupta la cuţite între Miller şi Espargaro pentru a ajunge pe primul loc la ultimul viraj, susține Agerpres.

Oliveira a fost cronometrat în 16 min 56 sec 025/1000, fiind mai rapid cu 316/1000 decât Miller şi cu 440/1000 decât Espargaro.

Francezul Fabio Quartararo, sosit pe locul 13, rămâne liderul Campionatului Mondial, cu 70 de puncte, 3 puncte mai mult decât italianul Andrea Dovizioso (Ducati), clasat pe locul 5 duminică. Pe poziţia a 3-a în campionat este spaniolul Maverick Vinales (Honda), 48 de puncte.

Oliveira este la prima victorie la MotoGP. Echipa Tech3, satelitul KTM, este şi ea la prima victorie la categoria regină.

Francezul Johann Zarco (Ducati-Avintia) a încheiat pe locul 14, la numai patru zile după o operaţie la osul scafoid drept.

După cum s-a anunţat, italianul Marco Bezzecchi (Kalex) s-a impus la clasa Moto2, învingându-l pe coechipierul său spaniol Jorge Martin, care a trecut primul linia de sosire, însă a pierdut un loc fiindcă a depăşit limitele pistei la ultimul viraj. Bezzecchi, cronometrat în 37 min 12 sec 461/1000, a fost urmat cu acelaşi timp de Jorge Martin. Al treilea, la 1 sec 027/1000, a fost americanul Remy Gardner (Kalex).

În Campionatul Mondial, italianul Luca Marini (Kalex), locul 7 duminică, rămâne lider la această clasă, cu 87 de puncte, urmat de compatriotul şi coechipierul său Enea Bastianini, locul 10 în MP al Stiriei, şi de Jorge Martin, ambii cu 79 de puncte.

La Moto3 a încheiat învingător italianul Celestino Vietti (KTM), cu timpul de 37 min 10 sec 319/1000. El a fost urmat pe podium de compatriotul său Tony Arbolino (Honda), la 410/1000, şi de japonezul Ai Ogura (Honda), la 938/1000.

Clasat pe locul 5 duminică, spaniolul Albert Arenas (KTM) se menţine lider al Campionatului Mondial la Moto3, cu 106 puncte, devansându-i pe Ai Ogura, 81 puncte, John McPhee, 67 puncte, Celestino Vietti, 66 puncte etc.