Valtteri Bottas a câștigat prima cursă a noului sezon de Formula 1, pe circuitul Red Bull Ring de la Spielberg (Austria). Pilotul finlandez al celor de la Mercedes, plecat din pole position, a fost urmat de Charles Leclerc (Ferrari) și de Lando Norris (McLaren, aflat la primul podium din carieră). Lewis Hamilton, sextuplul campion mondial, a terminat pe poziția a patra.

Chiar dacă a încheiat cursa pe poziția a doua, Lewis Hamilton a fost penalizat cu 5 secunde pentru un incident cu Alexander Albon și a coborât până pe locul al patrulea.

10. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) +24.545s

Cursa de duminică a avut numeraose incidente, fiind necesară intervenţia safety car-ului de trei ori. Au abandonat: Daniil Kvyat, Alexander Albon, Kimi Raikkonen, George Russell, Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Lance Stroll, Daniel Ricciardo și Max Verstappen.

Purtând tricouri negre cu mesajul "End Racism (n.r. - Sfârşit rasismului)", şase piloţi, Charles Leclerc, Max Verstappen, Carlos Sainz, Danil Kvyat, Antonio Giovinazzi şi Kimi Raikkonen, au rămas în picioare şi 14 au încenuncheat, în semn de sprijin pentru mişcarea Black Lives Matters.

Festivitatea de premiere a avut loc ţinându-se cont de măsurile de distanţare. Locurile podiumului au fost depărtate, piloţii au purtat măşti, dar nu s-a renunţat la tradiţionala baie cu şampanie.