Românul Emanuel Gyenes a ocupat locul 38 la clasa moto, miercuri, în etapa a patra a Raliului Dakar 2020, competiţie care se desfăşoară în Arabia Saudită. La "Original by Motul", categorie care îi include pe competitorii care concurează fără asistenţă, Gyenes este lider, scrie News.ro.

Etapa, desfăşurată între localităţile Neom şi Al-‘Ula, a fost câştigată de chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo. În primele trei etape, Gyenes s-a clasat la moto pe poziţiile 48, 49 şi 41.

La general, Emanuel Gyenes ocupă locul 41.

La categoria “Original by Motul”, Emanuel Gyenes a terminat etapele 1 şi 2 pe primul loc şi etapa a treia pe poziţia a doua. În etapa a patra, românul a încheiat din nou primul şi este lider în clasamentul general al categoriei.

Următoarea etapă, a cincea, va avea loc joi, între Al-‘Ula şi Ha’il.