Continuă seria câștigătoare a celor de la Mercedes, chiar și atunci când niciunul dintre piloți nu trece primul linia de sosire. Plecat din pole-position, Sebastian Vettel (Ferrai) s-a impus pe pistă la Marele Premiu al Canadei, însă victoria i-a revenit britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), după ce germanul a primit o penalizare de cinci secunde. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Charles Leclerc (Ferrari).

Sebastian Vettel a fost penalizat cu cinci secunde pentru că l-ar fi pus în pericol pe Lewis Hamilton în momentul în care a reintrat pe pistă în turul 48, după un mic derapaj, potrivit Digi Sport.

Vezi mai jos momentul pentru care a fost penalizat Vettel:

Pentru Mercedes este a șaptea victorie în acest sezon din tot atâtea curse. Lewis Hamilton s-a mai impus în Bahrain, China, Spania și Monte Carlo, iar finlandezul Valtteri Bottas a câștigat în Australia și Azerbaidjan.

Lewis Hamilton se află la a 78-a victorie din carieră și la a șaptea în Canada, egalând recordul lui Michael Schumacher pe circuitul de la Melbourne.

Este pentru prima dată în acest sezon de Formula 1 când ambii piloți Ferarri se află pe podium. În primele cinci etape, Mercedes a reușit dubla de fiecare dată, iar în runda precedentă, la Monte Carlo, Sebastian Vettel s-a clasat pe locul doi.

Cine a ocupat primele două poziții la cursele disputate până acum în actualul sezon:

1. Marele Premiu al Australiei (Melbourne) - Valtteri Bottas (Mercedes), Lewis Hamilton (Mercedes)

2. Marele Premiu al Bahrainului (Sakhir) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

3. Marele Premiu al Chinei (Shanghai) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

4. Marele Premiu al Azerbaidjanului (Baku) - Valtteri Bottas, Lewis Hamilton

5. Marele Premiu al Spaniei (Barcelona) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas.

6. Marele Premiu al Principatului Monaco (Monte Carlo) - Lewis Hamilton, Sebastian Vettel (Ferrari)

7. Marele Premiu al Canadei (Montreal) - Lewis Hamilton, Sebastian Vettel (Ferrari)