Nou-promovata Vointa Sibiu a evitat infrangerea in debutul pe prima scena fotbalistica, izbutind sa egaleze Steaua printr-un gol marcat in minutul 88.

Tatu, primul gol pentru SteauaFoto: steauafc.com

Bucurestenii au condus prin golul marcat de Tatu (36), apoi au ratat sansa desprinderii in doua randuri (Rusescu si Bajenaru, singuri cu portarul).

Sibienii au prins curaj, au simtit ca pot da lovitura si dupa cateva tentative (chiar o bara, nimerita de Dalbea, min. 78), Negut a reusit sa egaleze cu doua minute inainte de fluierul final.

Vointa - Steaua 1-1 (LiveText)

'88 Vointa egaleaza! Negut reia cu capul, din centrul careului, o minge care izbise bara laterala a portii stelistee!

'78 Bara Sibiu: Dalbea a nimerit transversala, cu o torpila expediata din afara careului!

'68 Sut Grigore, din lovitura libera de la 25 de metri, respinge zidul stelist.

'59 Vointa incearca egalarea, printr-un sut expediat de Foriko, de la 30 de metri. Balonul trece putin peste poarta.

'54 Steaua, din nou aproape de 2-0: Bajenaru ramane singur cu portarul Vointei, dar acesta deviaza.

'51 Sut Tatar, peste poarta stelista.

'47 Rusescu rateaza sansa de a marca pentru 2-0, trimitand direct in portarul sibian.

'45 Ratare uriasa a Vointei: Iulian Popa nu gaseste poarta, din marginea careului! Este ultima actiune a primei reprize.

'37 Doua ocazii sibiene: sut Cigan, scos de Tatarusanu, apoi Grigore reia cu capul, nemarcat, dar balonul trece peste trasversala.

'36 Tatu deschide scorul cu o lovitura de cap, executata din 8 metri. Centrarea i-a apartinut lui Martinovici.

'24 Steaua ataca mai mult, dar nu are limpezime la constructie.

'16 Prima actiune ofensiva a gazdelor, incheiata cu o centrare anemica in careul lui Tatarusanu.

'11 Tatu scapa singur cu portarul Sibiului, dar il ia la tinta si rateaza.

'6 Balaj este inconsecvent: nu acorda galben pentru simulare si sibianului Popa, la o faza mai clara decat cea la Rusescu.

'3 Rusescu cere un penalty, la o intrare in careul sibian. Primeste un galben, pentru simulare, din partea centralului Balaj.

Vointa: Danalache - Forika, Apostol, Grigore - Bunea, Beza, Dalbea, Tataru - Marinescu, Popa, Cigan

Steaua: Tatarusanu - Martinovici, Gardos, Galamaz, Latovlevici - Nicolita, Brandan, Bicfalvi, Bajenaru - Tatu, Rusescu.