Schalke 04 incearca, miercuri, in mansa retur a semifinalelor Ligii Campionilor, sa faca ceea ce nu a reusit nicio echipa pana acum in era LC: sa intoarca rezultatul dupa ce a pierdut acasa la doua goluri diferenta. Misiunea echipei lui Raul Gonzalez este cu atat mai dificila cu cat intalneste pe Manchester, echipa neinvinsa in acest sezon pe Old Trafford.

Manchester United vs. Schalke 04Foto: Reuters

La adapostul rezultatului din tur si cu gandul la meciul de duminica, din Premier League, cand intalneste pe Chelsea, echipa aflata la trei puncte distanta in clasament, Sir Alex Ferguson va odihni cativa jucatori, Rooney si "Chicharito" Hernandez urmand a fi inlocuiti de Berbatov si Owen in meciul din semifinalele Ligii Campionilor.

Schalke, echipa ce a pierdut trei meciuri si a remizat unul in precedentele partide disputate in Anglia, va incerca sa produca surpriza pe Old Trafford, in fata echipei ce a primit doar trei goluri in actualul sezon de Liga Campionilor.

​Manchester United - Schalke 04, ora 21:45, TVR1

Sir Alex Ferguson, manager Manchester United: "Sper ca Manchester United sa nu trateze acest meci ca o simpla formalitate. Eu cu siguranta nu voi face asta. Se pare ca exista un nivel mai ridicat de concentrare in meciurile din Europa. Nu este fotbalul obisnuit: sunt diferite modalitati de joc, tactici diferite, asa ca e posibil sa avem alt tip de concentrare".

Ralf Rangnick, antrenor Schalke 04: "Vrem sa aratam ca putem juca mai bine, ca ne-am invatat lectia din meciul de saptamana trecuta si vom vedea ce se intampla. Daca avem vreo sansa atunci tine de noi sa avem o prestatie diferita de cea din tur. Trebuie sa avem o alta abordare, sa invatam din asta si sa aplicam lectiile in meciul retur. In tur am fost competitivi in primele 15 minute si dupa am renuntat prea usor la sansele noastre. Trebuie sa schimbam asta.

Manchester va incerca sa inscrie in primele 10-15 minute. Trebuie sa fim bine organizati in acest timp si dupa va trebui sa profitam de sansele ce ni se ivesc, chiar daca mai sunt doua minute de jucat. Trebuie doar sa ne amintim de finala Ligii din '99 cand Manchester a revenit in fata lui Bayern si a castigat cu 2-1".

Rezultat tur: Schalke - Manchester United 0-2 (Giggs '67, Rooney '69)

Ultimele rezultate:

Arsenal - Manchester United 1-0 (Ramsey '56)

Bayern Munchen - Schalke 4-1 (Robben '6, Muller '13, '84, Gomez '19/ Badstuber '7-autogol)

Echipe probabile:

Manchester United (4-4-2): Van der Sar; Fabio, Ferdinand, Vidic, Evra; Valencia, Scholes, Carrick, Park; Berbatov, Owen

Schalke (4-4-2): Neuer; Uchida, Howedes, Metzelder, Escudero; Farfan, Papadopoulos, Kluge, Jurado; Raul, Edu