UCL Bayern - Inter Milano 2-3/ Calificare in minutul 88

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 21:44 Sport | Fotbal

Pandev a semnat calificarea lui Inter Milano
Internazionale Milano a reusit o calificare exceptionala in "sferturile" Champions League: dupa 0-1 acasa, a castigat cu 3-2 in "barlogul" lui Bayern Munchen. Returul a fost o pledoarie pentru fotbal: milanezii au deschis scorul iute (Eto'o, 3), reusind sa echilibreze lupta pentru calificare. Bayern, inspirata de Schweinsteiger si Robben, a turat motoarele si dupa jumatate de ceas a obtinut avantaj pe tabela (goluri Gomez 20 si Muller 29). Pana la la pauza, bavarezii au ratat cateva ocaziii uriase, care ar fi putut inchide meciul definitiv. Ratarile s-au razbunat in ultima parte: Sneijder a egalat (66), iar Pandev a dat lovitura de gratie - perfect angajat de Eto'o, Pandev a gasit vinclul portii germane. Era minutul 88 - prea tarziu pentru ca Bayern sa mai poata repara ceva...

Bayern Munchen - Inter Milano 2-3
(Gomez 20, Muller 29 - Eto'o 3, Sneijder 63, Pandev 88)

In celalat joc al serii, Manchester United a castigat cu 2-1 in fata lui Marseille, suficient pentru calificare (dupa 0-0 in Franta). Englezii au deschis scorul foarte repede (Chicarito Hernandez 5), au mai ratat cateva sanse, dar - treptat - OM a reusit sa preia initiativa: Gignac a scapat singur, dar a trimis peste poarta (9), apoi Remy a incercat un vole naprasnic, alaturi (42).

Manchester a marcat al doilea gol prin acelasi Hernandez (75), dar a suferit pentru calificare intr-un final tensionat: Marseille a marcat in minutul 83, dupa autogolul lui Brown (la o lovitura de colt) si a cautat golul care ii lipsea, pana in ultima clipa. Trupa lui Ferguson a securizat rezultatul si merge in "sferturi".

Manchester United - OM 2-1 (Hernandez 5, 75 - Brown autogol 83)

3140 vizualizari

pacat... (Miercuri, 16 martie 2011, 9:15)

me [anonim]

m-au dezamagit profund nemtii, pur si simplu nu era stilul lor sa piarda o calificare care au avut-o in mana.
    in repriza a 2a parca au fost anesteziati.

oricum sper ca inter sa si-o fure cat mai repede. as prefera anu asta o castigatoare care chiar joaca fotbal.
    Un meci de nota 10+ ! (Miercuri, 16 martie 2011, 9:57)

Motanu [anonim]

Eu nu imi gasesc cuvintele potrivite pentru a descrie acest meci fantastic. S-au dat 5 goluri si ca de obicei golul calificarii a venit in ultimele minute(88). Felicitari lui Inter, care dupa parerea mea va lua si anul acesta Liga Campionilor.
      fii serios... (Miercuri, 16 martie 2011, 10:35)

me [anonim] i-a raspuns lui Motanu

inter are jumate de echipa...
      singurul motiv pentru care s-au calificat a fost pentru ca nemtii au fost tampiti
        asa e (Miercuri, 16 martie 2011, 10:48)

adi [anonim] i-a raspuns lui me

Bayern e la pamant si in campionat, sunt de nerecunoscut. Alterneaza meciuri foarte bune cu meciuri de toata jena, frustrante.

Meciul de aseara caracterizeaza Bayern-ul de anule acesta: o prima repriza buna, urmata de o repriza in care nemtii nu mai erau nemti.
          Bayern-ul a pierdut calificarea pentru ca (Miercuri, 16 martie 2011, 16:48)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui adi

In momentul in care a avut 2-1 ei s-au crezut calificati pentru ca stiau ca au invins si in tur cu 1-0. Asta e...poate se vor invata minte.
    inter bayern invidia si salariile fotbalistilor (Miercuri, 16 martie 2011, 20:54)