Barcelona si Sahtior, primele echipe calificate in "sferturile" Champions League

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2011, 21:34 Sport | Fotbal


Bucuria golului: Messi deschide scorul contra lui Arsenal!
Foto: Reuters
Sahtior - Roma 3-0 (Hubschman 18, Willian 58, Eduardo 87)

Dupa 3-2 la Roma, returul a fost ocazia perfecta pentru ca un strateg de talia lui Mircea Lucescu sa isi joace sansa istorica a duce pe Sahtior in sferturi. Echipa din Donetk a asteptat iesirea la joc a italienilor, obligati sa castige, pentru a profita de spatiile deschise. Ucrainienii au deschis scorul repede (Hubschman, 18), insa au tremurat 10 minute mai tarziu, cand Roma a primit un penalty - din fericire pentru trupa lui Lucescu, Borriello a executat slab, irosind sansa de a tine echipa italiana in cursa calificarii. Pentru Roma, lucrurile s-au complicat suplimentar inaintea pauzei, cand Mexes a vazut cartonasul rosu. Dupa pauza, Sahtior si-a fructificat avantajul numeric: Willian a majorat cu un sut exceptional (58), iar Eduardo a inchis tabela in minutul 87. Sahtior castiga cu 3-0 si obtine o calificare convingatoare in fata Romei.

Barcelona - Arsenal 3-1 (Messi 45+3, 71, Xavi 69 - autogol Busquets 53)

O prima repriza tensionata: catalanii s-au vazut blocati de o defensiva supra-aglomerata, principala arma prin care londonezii au cautat sa isi protejeze victoria din tur (2-1). Minute bune, Arsenal a reusit sa "gripeze" motoarele Barcelonei, insa echipa lui Guardiola nu s-a panicat - Adriano are o bara in minutul 36, apoi Iniesta inventeaza o actiune frontala, arunca mingea pentru Messi, iar artificiul tehnic al argentinianului il lasa singur cu Almunia: 1-0, in al treilea minut al prelungirilor.

Dupa pauza, dominare copioasa a Barcelonei... si totusi, in minutul 58, Arsenal egaleaza: Nasri executa o lovitura de colt, iar Busquets loveste gresit mingea, trimitand-o in propria poarta! La un minut distanta, entuziasmul londonezilor se "subtiaza" - atacantul Van Persie este eliminat, pentru al doilea galben (a lovit mingea dupa fluierul arbitrului).

Cu aceeasi rabdare, Barcelona revine la comanda jocului si rezolva meciul in doua minute: Xavi inscrie pentru 2-1 (69) dupa o bijuterie de atac in trei (ajutat de Iniesta si Villa), iar Messi transforma un penalty (71) pentru 3-1. Exact scorul care o califica pe Barca in sferturi.

Spaniolii au folosit ultimele minute pentru a-si bucura suporterii cu o ofensiva sustinuta, fara goluri insa: ocaziile se puteau razbuna in minutul 87 - Arsavin paseaza pentru Bendtner, scapat spre poarta catalana, insa Mascherano si Valdes il blocheaza la timp...






















15146 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    :O (Marţi, 8 martie 2011, 21:43)

    bgd [utilizator]

    Am si eu o intrebare...
    TVR-ului ii sunt impuse meciurile ce le pot transmite sau e la alegerea lor?
    Pt ca mi se pare cam idioata transmiterea meciului dintre roma si sahtior in locul celuilalt.
      #showComment#showComment
  • +4 (10 voturi)    
    unde-i barca-arsenal? (Marţi, 8 martie 2011, 22:02)

    MATEI [anonim]

    Cum ati ales acest meci? Rusine.
  • +3 (9 voturi)    
    tvr (Marţi, 8 martie 2011, 22:04)

    danutzz [anonim]

    de ce platim pt tvr ?
    e de cacat
    ar fi trebuit sa de a meciul cu barcelona dar....asa e in romania
  • +2 (4 voturi)    
    Barcelona - Arsenal live (Marţi, 8 martie 2011, 22:09)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Un link?
  • +4 (10 voturi)    
    TVR1 (Marţi, 8 martie 2011, 22:18)

    asdf [anonim]

    parca lucescu ar fi tatuca tuturor romanilor. nu ma intereseaza sa vad meciurile lui shahtior, sau oricum nu cand se joaca barca - arsenal.

    putin respect fata de romani....

    tin cu roma, ca daca se califica shahtior, iar patim la fel in sferturi...
      #showComment#showComment#showComment
  • 0 (8 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 8 martie 2011, 22:38)

    yanakis [anonim]

    Sunt niste nesimtiti comunisti!!!!!!

    Sa-l vedem pe "romanul" Lucescu de care suntem prea satui....
      #showComment
  • +2 (8 voturi)    
    Barcelona-Arsenal(trebuia sa fie vazut parerea mea (Marţi, 8 martie 2011, 22:45)

    marchis_yo [anonim]

    daca vi se pare ca un meci Sahtior-Roma tre vazut acuma va inselati. Dupa ce Arsenal bate acasa cu 2-1 pe Barca, ganditiva numai ce meci nebun tre sa fie acasa la Catalani.
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    tvr (Marţi, 8 martie 2011, 23:28)

    Octavian [anonim]

    daca tot o sa o dea pe sahtior tvr-ul, macar sa pice cu barcelona...
  • +1 (7 voturi)    
    RUSINE (Marţi, 8 martie 2011, 23:29)

    Genuu [anonim]

    Ce meci am ratat din cauza la boii de la TVR 1....
  • +1 (7 voturi)    
    meciuri (Marţi, 8 martie 2011, 23:38)

    Mesaj pentru TVR1 [anonim]

    Cum ati putut sa alegeti meciul lui Skahtior in locul meciului Barcelonei care era de o infinitate de ori mai bun ....RUSINEE!!!! In loc sa vedem si noi un spectacol adevarat si fotbal de clasa ne uitam la Lucescu si la oamenii lui cum joaca babilici! Pacat pt iubitorii fotbalului din tara asta......
      #showComment
  • 0 (8 voturi)    
    eu (Marţi, 8 martie 2011, 23:49)

    pop [anonim]

    la ce dracu sa ma uit la barcelona???????ce vi se pare atat de tare echipa asta ?
    are jucatori de juma de miliard de euro normal ca joaca?sunteti penibili "bascilor"!!!!pacat ca sunteti aretrati,mi-e scarba de voi
      #showComment#showComment#showComment
  • -1 (7 voturi)    
    Barca!!!! Siempre Barca! (Marţi, 8 martie 2011, 23:50)

    asdf [anonim]

    Super tare meciul! Incredibil cum poate juca echipa asta! Playstation-ul e putin pt. ce am vazut in meciul de azi!

    Si acum Barca - Shahtior... ca sa-i impacam pe toti..:)

    Oricum TVR1 nu stie sa aprecieze un meci de fotbal adevarat. Redactia Sport e varza...
  • 0 (2 voturi)    
    arsenal-barca (Marţi, 8 martie 2011, 23:53)

    andrei [anonim]

    e arsenal-barca in reluare pe tvr
  • -2 (4 voturi)    
    Barca-Arsenal (Miercuri, 9 martie 2011, 0:04)

    iiiiiioooooonnnnn [anonim]

    BARCELONA => Dream Team!!! Ce meci frate! Ce meci!!! Traiai fiecare faza la intensitate maxima! Bine ca exista netu' si s-au inventat flashplayer, vShare si/sau sopcast... Asa ca fratilor, in loc sa va plangeti aici ca tvr-u nu va da ce ati vrut sa vedeti, mai bine va uitati pe net... tot ei pierd audienta! ( Dar lasa ca le-o deconteaza mitica de la liga si cu sandu de la frf ).
    Ca sa revin, BRAVO Guardiola & Co. pt. calificare! Ce e de remarcat ca Barcelona a marcat toate golurile din meciul de aseara... si tot a castigat!!!

    Dar totusi, Bravo si lui Lucescu pt. calificare. Merita si el apreciere pt. munca facuta in Ucraina!
  • +2 (2 voturi)    
    uefa.com (Miercuri, 9 martie 2011, 0:07)

    Laurentiu [anonim]

    site-ul uefa.com face streaming live cu meciurile din champions league. 3,50 euro meciul. Au avut si abonament, 34 euro pe tot sezonul pina in sferturi inclusiv. Poate e mult, poate nu, dar macar poti sa vezi ce meciuri vrei. Si am vazut in seara asta Barca-Arsenal, care intr-adevar nu trebuia ratat.
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu ! (Miercuri, 9 martie 2011, 0:07)

    Eugenius [anonim]

    E plin, aici , de comentariile unor tipi ,muritori de foame, care se cred "capitalisti"...Mai bine comunist decat asa patrioti...! Vai de capul vostru de parliti fara par si fara...creier !
  • +1 (1 vot)    
    Arsenal m-a cam dezamagit aseara. (Miercuri, 9 martie 2011, 6:57)

    Motanu [anonim]

    Chiar daca a pierdut doar cu 3-1, mi s-a parut dezamagitor faptul ca de la Arsenal nu a fost in stare nici macar un jucator sa inscrie, golul tunarilor fiind defapt un autogol al celor de la Barcelona.
  • 0 (2 voturi)    
    TVR1 (Miercuri, 9 martie 2011, 9:01)

    Enescu [anonim]

    Aberanta decizia TVR-ului de a transmite meciul lui Sahtior si nu pe cel al Barcelonei. Dovada de incompetenta crasa. Daca i se parea cuiva asa interesant meciul ucrainenilor, trebuia sa le dea pe amandoua, al doilea pe TVR2, ca tot au o gramada de canale TVR-ul public.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci (Miercuri, 9 martie 2011, 9:37)

    cristian [anonim]

    Tvr-ul a cumparat licenta pentru transmiterea meciurilor din UCL au prima optiune in alegerea meciului,Dolce sta la mana lor.Ca meciul Shatior-ROma a fost mai iefin si faptul ca Lucescu este antrenor a fost un plus sa aleaga acest meci.
    Sincer la Arsenal - Barca meciul a fost stricat de abitru.Van Persiu chiar nu merita al doilea galben.I s-a acordat foarte foarte usor.
    Abidal merita un galben cand i-a bagat mana in gat lui Van Persie.
    Urat cand se intampla porcarii de genul asta la un asa nivel.In Liga lu mitica ma astept oricand sa mai sara unu cu vreo bircheta sau sa isi arunce chilotii pe stadion si sa opreasca meciul.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia sa vedem fesul lui Lucescu. (Miercuri, 9 martie 2011, 10:08)

    K [anonim]

    Cred ca alegerea meciului a apartinut TVR. Barcelona - Arsenal a fost transimis de catre M2 tv, (Magyar 2) ( disponibil in grila RCS&RDS la Fagaras) care probabil n-a vrut cu niciun chip sa priceapa ca meciul care trebuia transmis era Shaktar - Roma si s-au incapatanat sa plateasca un pret pe care TVR-ul n-ar fi putut sa si-l permita in ruptul capului.
  • 0 (0 voturi)    
    ucrainienii... (Miercuri, 9 martie 2011, 10:39)

    helium [anonim]

    Comunisti sau nu si-au facut o echipa cu multi brazilieni, s-a investit iar Lucescu stie sa-si faca bine treaba, el a luat echipa de la 0.

    Roma? O echipa primitiva cu italieni rau intentionati(e nativ la ei lucrul asta). Ar fi meritat dupa Mexes inca vreo 2-3 eliminati.
    De Rossi cot in figura intentionat iar Borriello talpa pe rotula, amblii la Srna.
    Perrotta care a fost inexistent o cauta si el cu lumanarea si a fost iertat.