Dupa ce in primul meci amical din stagiul de pregatire din Antalya i-a invins cu 13-1 pe olandezii de la FC Horst, CFR Cluj a fost adusa cu picioarele pe pamant de catre formatia ucraineana Metalurg Donetk. Pe locul al optulea in campionatul intern, Metalurg s-a impus in fata echipei lui Alin Minteuan cu 4-2.

Ovidiu Herea, decisiv pentru RapidFoto: AGERPRES

Metalurg Donetk a fost echipa ce a deschis scorul dupa zece minute de joc (prin Mguni), pentru ca dupa doar trei minute CFR-istii sa egaleze prin reusita lui De Zerbi. Pana la pauza insa, Metalurg a mai surprins o data defensiva clujeana si a inscris golul al doilea, prin Volovik.

Ciprian Tanasa a dus scorul la 3-1 in minutul 52, dar clujenii au revenit in joc prin golul lui Emil Dica (minutul 65). Metalurg a stabilit insa scorul final in minutul 77, prin Arakelian, profitand din nou de greselile din defensiva adversa.

Echipa de start a CFR-ului: Nuno Claro, Maftei, Diogo, Cadu, Edimar, Hora, Muresan, Peralta, Nicoara, De Zerbi, Traore

Echipa folosita in repriza secunda de CFR: Stancioiu, Panin, Cadu, Rada, Veloso (Mocan '85), Kivuvu, Dica, Bastos, Bud, Kone, Bjelanovic

Update: Rapid a castigat primul sau meci din stagiul de pregatire din Spania, invingand cu 3-1 formatia Dnepr Dnepropetrovsk. Dupa o prima repriza incheiata la egalitate, scor 0-0, Rapid a deschis scorul in minutul 50, Herea transformand un penalty obtinut de Lazar. Dnepr a egalat dupa doua minute, insa avantajul ucrainienilor a durat doar un minut, Herea reusind dubla cu un sut din 16 metri. Sburlea a stabilit scorul final in minutul 66, fructificand o centrare a lui Mihai Roman.

Echipa de start: Coman, Costa, Constantin, Glauber, Bozovic, Lazar, Grigorie, Spadacio, Pancu, Cesinha, Cassio. Au mai jucat in repriza secunda: Ezequias, Roman, Frunza, Herea, Sburlea

Luni, alte doua echipe romanesti disputa meciuri amicale. De la 17:30 FC Timisoara se infrunta cu polonezii de la Lech Poznan, iar de la ora 18:00 Steaua va intalni formatia austriaca Kapfenberger SV.