FC Timisoara a remizat in prima sa etapa a Ligii 1, sezonul 2010/2011, in fata echipei Gloria Bistrita, scor 2-2. Banatenii au deschis scorul dupa zece minute de joc, dar s-au vazut condusi in minutul 69, dupa golurile lui Muresan si Coroian (din penalty). Magera a egalat (min. 72) cand echipa sa se afla in inferioritate numerica (Contra eliminat in min. 70). Nici Nastase nu a terminat partida pe teren, primind cartonasul rosu (min. 83) pentru joc periculos.

De Pina a marcat si in minutul 33, dar golul sau a fost anulat pe motiv de ofsaid. Si timisorenii au avut un gol anulat, in minutul 77, cand Tames a preluat balonul cu mana.

Cum s-au marcat golurile (FC Timisoara - Gloria Bistrita 2-2):

Min. 10 (1-0): Timisorenii deschid scorul dupa o lovitura de la colt, Goga trimitand in poarta din trei metri dupa o recentrare cu capul a lui Magera.

Min. 18 (1-1): Sepsi este depasit de Petre pe flancul drept, bistriteanul intoarce pana la Muresan, care inscrie din 11 metri.

Min. 69 (1-2): Bistrita preia conducerea dupa ce Coroian transforma o lovitura de la 11 metri, obtinuta de De Pina

Min. 72 (2-2): Magera egaleaza cu un sut excelent din lovitura libera

Echipe de start:

FC Timisoara (antrenor Vladimir Petrovic): Pantilimon, Bonfim, Cisovsky, Mera, Sepsi, Bourceanu, Alexa, Tames, Poparadu, Goga, Magera

Gloria Bistrita (director tehnic Remus Vlad): Albut, Saceanu, Nastase, Frasinescu, Velcovic, Petre, Mureşan, De Pina, Anton, Coroian, De Souza