Ghana pastreaza vii sperantele africanilor la Mondialul din 2010! Boateng si Gyan au adus victoria ghanezilor in meciul cu Statele Unite ale Americii, partida terminata dupa 120 de minute de joc la scorul de 2-1, iar singura echipa Africa ramasa in competitie continua sa duca mai departe "flacara sperantei africane". Adversara Ghanei din sferturile de finala va fi selectionata Uruguayului, care sambata a invins Coreea de Sud.

Kevin-Prince Boateng a surprins apararea americana in minutul 5, a sutat de la marginea careului spre coltul scurt si a deschis scorul. "Maestrii revenirilor", fotbalistii din SUA au revenit pe tabela in repriza secunda, Landon Donovan transformand fara emotii un penalty acordat dupa un fault in careu al lui Jonathan asupra lui Dempsey.

Asamoah Gyan a dat lovitura de gratie in prima repriza de prelungiri (minutul 93), care a primit o pasa lunga in jumatatea adversa, a trecut usor pe langa Bocanegra si Demerit, a sutat "necrutator" la coltul lung si vuvuzelele "au explodat" in tribunele de pe Royal Bafokeng.