Astra Ploiesti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce s-a impus la penalty-uri, scor 8-7, in fata echipei FC Timisoara. Ploiestenii au dominat partida si au fost la un pas sa evite penalty-urile, dar s-au vazut egalati in minutul 102 al prelungirilor, dupa o gafa a propriului portar, scor 2-2. Ratarile lui Curtean, Chiacu, Chitu si Mera au facut ca finalista de anul trecut sa paraseasca aceasta editie in optimi.

Cum s-au marcat golurile:

Astra Ploiesti - FC Timisoara: 1-0/ Min. 6: Miranda profita de greseala portarului timisorean, care respinge in fata sutul lui Ganea si inscrie pentru Astra

Astra Ploiesti - FC Timisoara 1-1/ Min. 19: Parks apare nemarcat in careul advers si restabileste egalitatea cu un sut puternic in poarta ploiestenilor

Astra Ploiesti - FC Timisoara 2-1/ Min. 94: Paun isi aduce echipa in avantaj cu un sut la vinclu

Astra Ploiesti - FC Timisoara 2-2/ Min. 102: In inferioritate numerica din minutul 85, cand Balazs Borbely a primit al doilea cartonas galben, Timisoara reuseste sa egaleze prin Vrsic, dupa o gafa a portarului ploiestean

Penalty-uri:

Astra Ploiesti: Seto inscrie; V. Gheorghe rateaza; Hatchi inscrie; Miranda rateaza; Paun inscrie; Rohat inscrie; V. Sandu inscrie; Djokic rateaza; Craciun inscrie

FC Timisoara:Vrsic inscrie; A. Curtean rateaza; Stancu inscrie; Magera inscrie; Chiacu rateaza; F. Maxim inscrie; Luchin inscrie; Chitu rateaza; Mera rateaza

Echipe de start:

Astra Ploiesti: Miron, V. Sandu, C. Vlaicu, Rohat, Craciun, Paulinho, Takayuki Seto, V. Gheorghe, Stratila, L. Ganea, Miranda

FC Timisoara: Taborda, Stancu, Luchin, Brezinsky, Maxim, Curtean, Borbly, Cl. Ionescu, Chitu, Parks, Magera