FC Timisoara invinge cu 3-0 pe Poli Iasi gratie reusitelor lui Arman Karamian (minutul 12), Gigel Bucur (minutul 54) si Artiom Karamian (minutul 85). In acest moment, banatenii se afla pe locul trei in clasament, cu 49 de puncte, la o lungime distanta de Unirea Urziceni (locul 2) si la trei puncte de liderul Dinamo.

Gazdele au fost la timona partidei, elevii lui Gabi Balint dominand destul de clar prima repriza. Iesenii s-au multumit doar sa se apere grupat si sa incerce sa raspunda pe contraatac.

In a doua repriza, Gigel Bucur linisteste apele dupa ce inscrie in minutul 54, la capatul unei frumoase curse individuale. Gazdele nu mai forteaza, dar cu toate acestea mai puncteaza o data, Artiom Karamian stabilind scorul final in minutul 85. Putea sa fie 4-0 in minutul 90 daca Magera nu il lua la tinta pe Plesca din doar cativa metri.

Ionut Balba si Andrei Cristea rateaza ocazii mari in a doua repriza, iar dupa aspectul general la disputei Iasiul merita golul de onoare.

Cum s-au marcat golurile:

12' Arman Karamian inscrie cu un sut la coltul lung din coltul careului de 6 metri. FC Timisoara - Poli Iasi 1-0.

54' Gigel Bucur patrunde in careul de 16 metri, ii intoarce pe Straton si Munteanu si inscrie cu un sut la coltul lung. FC Timisoara - Poli Iasi 2-0.

85' Artiom Karamian inscrie cu un sut de la doi metri dupa ce mingea fusese respinsa in fata de Plesca. FC Timisoara - Poli Iasi 3-0.

Echipe:

FC Timisoara: 29. Pantilimon, 27. Latovlevici, 28. Cisovsky, 16. Luchin, 7. Stancu, 10. Art. Karamyan, 17. Borbely, 5. Alexa, 25. Curtean, 11. Arm. Karamyan, 18. G. Bucur

Poli Iasi: 12. Plesca, 77. Buta, 24. Straton, 28. Munteanu, 5. Pecnik, 16. Viveiros, 8. Ignatov, 7. Bersnjak, 30. Jovanovic, 17. A. Cristea, 13. Cr. Bratu