Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 | Derby-ul Madridului s-a incheiat nedecis, 1-1, insa partida a fost una de-a dreptul extraordinara. Forlan a deschis scorul pentru oaspeti, dar Huntelaar a egalat pentru Real atunci cand suporterii gazdelor incepusera sa isi faca griji.

Juande Ramos l-a lasat pe margine pe Higuain si a inceput cu Diarra ca fundas dreapta in timp ce la oaspeti, Sergio Aguero si Diego Forlan au avut misiunea de a hartui in permanenta apararea adversa.

Meciul a inceput electrizant. Robben ('12) a avut o incursiune pe partea dreapta, Leo Franco s-a opus sutului sau insa Raul a tras in blocaj. Tot Robben ('18) il pune la incercare pe Leo Franco cu un sut bun, dupa ce a trecut in viteza de fundasii lui Atletico, insa portarul s-a opus din nou. Franco ('30) a scos si sutul lui Marcello. In timp ce de la Barcelona vestile erau proaste (Barca avea 2-0), madrilenii si-au pierdut din concentrare si Sergio Aguero ('36) a iesit la rampa, insa sutul sau a fost blocat de Casillas. Doua minute mai tarziu, argentinianul recupereaza o minge pe partea stanga si i-a pasat decisiv lui Forlan. Apararea lui Real a fost anchilozata si Diego a deschis scorul cu un sut peste Casillas.

La pauza, Ramos i-a inlocuit pe Heinze si pe Gutti cu Higuain si Salgado, iar primul i-a oferit o pasa de manual lui Huntelaar care a egalat ('55). Imediat dupa acest gol, Forlan a sutat in bara din dreapta portii lui Casillas! Portarul lui Real a avut noroc in minutul 72 cand Aguero a sutat prost dupa un contraatac foarte bine construit de Atletico. In minutele de prelungire, Sergio Ramos l-a acrosat in careu pe Aguero insa arbitrul nu a acordat penalty. Atletico intrerupe seria victoriilor lui Real din Primera Division.

Real Madrid: Casillas - Diarra, Ramos, Cannavaro, Heinze (Salgado 54) - Gago, Guti (Higuain 54), Marcelo - Raul (Van Der Vaart 83), Robben, Huntelaar

Atletico Madrid: Leo Franco - Heitinga (Perea 80), Pablo, Ujfalusi, Antonio Lopez - Camacho (Maniche 67), Assuncao, Maxi (Sinama 60), Simao - Aguero, Forlan