Bayern Munchen este performera optimilor Champions League. E ceva sa obtii o victorie cu 5-0 in deplasare pe stadionul lui Sporting Lisabona. Benayoun a adus victoria lui Liverpool pe Santiago Bernabeu si Juande Ramos este la 90 de minute distanta de a rata primul obiectiv de la numirea sa pe banca lui Real. Drogba parca si-a revenit la forma care l-a consacrat si a inscris unicul gol al partidei Chelsea - Juventus. Villareal si Panathinaikos au facut egal, 1-1, insa prima sansa o au grecii.

Real Madrid - Liverpool 0-1

Marcatori: Benayoun '83

Rafa Benitez obtine o victorie mare pe Santiago Bernabeu. Si-a pus perfect echipa in teren - el chiar are cu cine! - si Benayoun ('83) a marcat cu capul un gol pretios. Gratie lui Heinze, care l-a faultat aiurea pe Kuyt la marginea careului. Singurele ocazii ale lui Real le-au avut Marcelo ('15), Robben ('38, '68) si Higuain ('62). Cormoranii au dominat tactic intalnirea, Cannavaro a avut cateva imprecizii rezolvate de Pepe sau Casillas. Singura mare ocazie i-a apartinut lui Torres ('20), insa Casillas s-a intins si a respins in corner.

Real Madrid: 1 Casillas - 4 Sergio Ramos, 5 Cannavaro, 3 Pepe, 16 Heinze - 11 Robben, 39 Diarra, 8 Gago, 12 Marcelo (Guti '46) - 7 Raul, 20 Higuain

Rezerve: 25 Dudek, 9 Saviola, 10 Sneijder, 14 Guti, 21 Metzelder, 22 Miguel Torres, 23 Van der Vaart

Liverpool: 25 Reina - 17 Arbeloa, 37 Skrtel, 23 Carragher, 12 Fabio Aurelio - 14 Xabi Alonso, 20 Macherano - 15 Benayoun, 18 Kuyt, 11 Riera - 9 Torres

Rezerve: 1 Cavalieri, 2 Dossena, 4 Hyypia, 8 Gerrard, 19 Babel, 21 Lucas, 14 N'Gog

Chelsea - Juventus1-0

Marcatori: Drogba '12

Meci spectaculos pe Stanford Bridge, acolo unde Claudio Ranieri a fost primit cu aplauze de fanii albastrilor. Chelsea a inceput in forta meciul, Drogba ('12) a deschis scorul din pasa lui Kalou si totul mergea bine pentru gazde. Malouda ('4) si Drogba ('9) il mai pusesera pe Buffon la incercare. Del Piero (22) a dat semnalul revenirii, dar Cech s-a opus sutului capitanului bianconerrilor. Drogba ('51) mai trimite o data cu capul, dar pe langa poarta, apoi Juve se instaleaza cu arme si bagaje in jumatatea adversa. Camoranesi ('60), Marchioni ('62), Marchisio ('75) si Nedved ('91) au avut ocazii mari de a marca insa Anelka ('86) putea decide soarta calificarii spre final, sutul sau s-a dus pe langa poarta. Returul se anunta extrem de interesant.

Chelsea: 1 Cech - 17 Bosingwa, 33 Alex, 26 Terry, 3 A. Cole - 8 Lampard, 12 Mikel, 13 Ballack - 21 Kalou, 11 Drogba, 39 Anelka

Rezerve: 40 Hilario, 2 Ivanovic, 9 Di Santo, 15 Malouda, 19 Ferreira, 42 Mancienne, 43 Stoch

Juventus: 1 Buffon - 4 Melberg, 3 Chiellini, 33 Legrottaglie, 28 Molinaro - 16 Camoranesi, 22 Sissoko, 30 Tiago, 11 Nedved - 10 Del Piero, 8 Amauri

Rezerve: 13 Manninger, 9 Iaquinta, 17 Trezeguet, 18 Poulsen, 19 Marchisio, 21 Grygera, 32 Marchionni

Sporting - Bayern Munchen0-5

Marcatori: Ribery '41, '63, Klose '57, Toni '84, '90

Seara neagra pentru suporterii portughezi, care au asistat la o umilinta de nedescris pe Jose Alvalade. Lectie de fotbal, varianta dura! Ribery ('42) dribleaza doi jucatori si trage printre picioarele portarului Tiago: 0-1, inainte de pauza. Pana atunci meciul a fost echilibrat. Repriza a doua a fost un macel in toata regula! Oddo centreaza, Toni prelungeste cu capul ('57) si Klose majoreaza avantajul. Ribery ('63) bate foarte bine un penalty si se face 0-3. Toni ('84) marcheaza cu capul si tot el marcheaza in ultimul minut, ambele reusite, rezutate din pasele lui Ribery. Nicio sansa pentru Sporting la retur!

Sporting Lisabona: 16 Tiago - 78 Abel, 13 Tonel, 4 Polga, 12 Marco Caneira - 7 Izmailov, 26 Rochemback, 28 Joao Moutinho - 30 Romagnoli - 31 Liedson, 11 Derlei

Rezerve: 19 Batista, 3 Carrico, 5 Pedro Silva, 10 Vukcevic, 18 Grimi, 20 Djalo, 25 Pereirinha

Bayern Munchen: 1 Rensing - 23 Oddo, 3 Lucio, 6 Demichelis, 21 Lahm - 17 Van Bommel, 15 Ze Roberto - 31 Schweinsteiger, 7 Ribery - 9 Toni, 18 Klose

Rezerve: 22 Butt, 5 Van Buyten, 8 Hamit Altintop, 11 Podolski, 16 Ottl, 24 Borowski, 30 Lell

Villarreal - Panathinaikos 1-1

Marcatori: Rossi '67 / Karagounis '60

In ultimii zece ani, grecii au pierdut de noua ori in Spania, in cupele europene. Nu si de aceasta data! Karagounis a fost cel mai bun jucator de pe teren. In minutele 26, 32 l-a pus la grea incercare pe portarul Lopez, insa nu a mai iertat in minutul 60. Rossi ('67) a egalat din penalty, insa returul se anunta de foc!

Villarreal: 1 Lopez - 18 Angel, 20 Fuentes, 4 Godin, 21 Bruno - 8 Cazorla, 19 Senna, 6 Eguren, 11 Ibagaza - 16 Llorente, 22 Rossi

Rezerve: 1 Viera, 7 Pires, 10 Cani, 12 Cygan, 14 Mati Fernandez, 15 Nihat, 17 Venta

Panathinaikos: 1 Galinovic - 8 Goumas, 24 Vintra, 3 Jose Sarriegi - 29 Nilsson, 15 Gilberto, 23 Simao, 25 Wawezyniak - 21 Karagounis, 31 Spiropoulos - 26 Mantzios

Rezerve: 30 Tzorvas, 5 Rukavina, 10 Cleyton, 12 David, 14 Salpingidis, 19 Gabriel, 27 Ivanschit1