Fiorentina - Chievo 2-1 | Adrian Mutu a marcat in minutul 94 golul victoriei pentru trupa lui Prandelli. Mutu a avut un duel aerian in mijlocul terenului cu Mandelli, jucatorul lui Chievo a cazut dar jucatorii Fiorentinei au continuat faza, Montolivo a sprintat pe stanga, a centrat in careu, Bonazzoli a intors mingea pentru Mutu care a sutat puternic si l-a invins pe Sorrentino.

Fiorentina a intrat greu in meci. Morero ('13) a deschis scorul pentru oaspeti in urma unei faze fixe. Suporterii incepeau deja sa isi piarda rabdarea, mai ales ca Fiorentina a pierdut cu Ajax, 0-1, in Cupa UEFA. Mutu ('22) iese prima data la rampa: Zauri centreaza de pe partea dreapta, iar romanul trimite acrobatic, din voleu, putin peste poarta. Chievo incepea sa piarda teren, sa se retraga in aparare, iar Fiorentina incepea sa preseze din ce in ce mai mult.

Repriza a doua a insemnat un asediu continuu la poarta lui Sorrentino. Morero a fost la un pas sa marcheze un autogol, insa cel care a egalat situatia pe tabela de marcaj a fost Gilardino. Pasqual a centrat de pe partea stanga, Mutu i-a facut culoar lui Gilardino ('73) si italianul a trimis mingea cu capul in poarta. In minutul 89, atat Mutu cat si Gilardino au avut o mare ocazie de a marca, insa au sutat in blocajul unui fundas advers. A venit insa ultimul minut de joc din prelungiri si golul lui Mutu mentine Fiorentina pe locul 4 in Serie A.

In etapa trecuta, Mutu a marcat trei goluri in partida Genoa - Fiorentina (3-3), ultimul gol reusindu-l in ultimele secunde de joc.

"Am crezut pana la final in aceasta victorie importanta. As vrea sa spun insa ca nu putem sa continuam in acest fel. Suntem prea fricosi, uneori adversarii ne preseaza prea mult. Am fost si obositi dupa meciul cu Ajax. Trebuie sa facem tot ce ne sta in putere sa ramanem intre primele patru echipe. Cand intalnim echipe mici, ne pierdem din concentrare", a spus Mutu la finalul meciului cu Chievo.