Adrian Mutu s-a accidentat in timpul partidei pe care echipa sa, Fiorentina a disputat-o impotriva formatiei italiene Lecce. Internationalul roman a parasit gazonul pe targa, dupa ce, in minutul 50, s-a lovit la cotul stang intr-o confruntare aeriana cu portarul advers, Benussi.

Cand toata lumea se astepta ca Mutu sa inscrie golul cu numarul 100, romanul a parasit terenul mai devreme, iar echipa sa a si pierdut meciul. La doar cateva minute dupa debutul reprizei secunde, fostul dinamovist s-a ciocnit de portarul Benussi si a parasit pe targa terenul. Adrian Mutu a suferit o luxatie la cotul stang, iar perioada de recuperare va dura o luna.

Pitesteanul a mai fost accidentat la cotul stang in vara, cand a lipsit mai multe saptamani de pe gazon. El a ratat atunci doua meciuri ale nationalei Romaniei din preliminariile Campionatului Mondial 2010, cu Feroe si Lituania.

Fiorentina a pierdut pe teren propriu meciul din etapa a 18-a in fata formatiei Lecce, scor 1-2. Echipa lui Mutu ocupa in prezent locul al sasele in Serie A, cu 32 de puncte acumulate.