Arbitrii sunt mereu in centrul atentiei, fie ca este vorba de fotbal, de tenis sau de fotbal american. In 2008, s-au petrecut o serie de faze amuzante sau controversate, care i-au avut pe arbitri ca actori principali. De exemplu, in Romania, arbitrul Alexandru Deaconu a oprit partida Rapid - Steaua, dupa ce a fost lovit in cap cu o bricheta. Sau la Turneul de tenis de la Paris, arbitrul de scaun a optit zece minute partida dintre Roddick si Tsonga pentru ca nu se intelegea cu observatorul asupra unei decizii.

Vezi mai jos cateva dintre cele mai tari faze din 2008 care i-au avut pe arbitri ca principalii protagonisti

Momente iritante cauzate de arbitri in timpul partidei de tenis Andy Roddick - Wilfried Tsonga, din sferturile de finala ale turneului de la Paris. In setul 3, la scorul de 5-4 pentru francez si 40-0 pentru american, Roddick a servit pentru adjudecarea game-ului. Mingea a atins tuşa, arbitrul de scaun a spus ca a fost afara insa Roddick a mai avut un challenge la dispozitie. La reluare, s-a vazut ca mingea a fost in teren insa observatorul Carlos Sanchez a intervenit, spunand ca americanul nu mai are niciun challenge si nu avea dreptul sa ii ceara arbitrului sa isi reconsidere decizia. Au urmat apoi 10 minute de parlamentari intre oficialii partidei. La un moment dat, Roddick si Tsonga au inceput sa schimbe cateva mingi peste fileu dar, pana la urma, punctul i-a fost acordat americanului.

Arbitrii nu sunt perfecti. Dar iti trebuie mult curaj sa dictezi o lovitura de la 11 metri, cand un jucator cade in careu fara niciun adversar langa. In partida dintre Junior Baranquilla si CD America din Columbia, arbitrul de centru a instaurat noi reguli in fotbal: poti da penalty pentru un fault fara contact. Dupa ce fotbalistul de la Juniors se impiedica de firul ierbii, arbitrul central dicteaza penalty, desi fundasul advers era la o distanta considerabila.

Thomas Metzen ar trebui sa primeasca premiul pentru cel mai rapid arbitru. Germanul a aratat in acelasi timp doua cartonase galbene unor fotbalisti de liga a doua. Metzen a fost arbitrul partidei dintre Mainz si St. Pauli. In urma unui fault la mijlocul careului, jucatorii ambelor echipe s-au strans in jurul centralului pentru a protesta. Metzen a scos doua cartonase galbene, pe care le-a aratat in acelasi timp lui Miroslav Karhan si Florian Bruns.

Se intampla in Brazilia, in liga a doua... Partida Bahia Salvador - Marillia AC... Dupa ce era sa ii rupa piciorul unui adversar, fundasul Flavio, de la oaspeti, a fost eliminat de arbitrul Pessoa Junior. Numai ca masura i s-a parut exagerata lui Flavio, care a cautat sa isi faca dreptate si s-a dus glont spre arbitru. I-a pus mana amenintator pe gat, iar arbitrul l-a imbrancit, moment in care lucrurile ar fi degenerat daca nu ar fi intervenit antrenorul principal si antrenorul de portari ai echipei oaspete, jucatorul fiind cu greu calmaat.

Cu o mana te loveste, iar cu cealalta te mangaie! Un arbitru argentinian i-a aratat cartonasul rosu mijlocasului formatiei Estudiantes de La Plata, dupa care l-a sarutat si l-a invitat politicos sa paraseasca terenul. Rodrigo Brana, jucatorul eliminat, a faultat la mijlocul terenului un adversar iar arbitrul Sergio Pezzota l-a eliminat. Fotbalistul a ramas pe loc uimit de decizia arbitrului, iar acesta l-a sarutat parinteste pe frunte.

In fotbal, se spune uneori despre arbitru ca poate fi al doisprezecelea jucator. In timpul partidei de fotbal american South Carolina - LSU. Stephan Garcia, jucatorul gazdelor, incerca sa faca o patrundere periculoasa cand a fost pus la pamant de arbitru, carat de val de ceea ce se intampla pe teren. Adversarii lui Garcia nu au stat pe ganduri si au sarit pe el sa ii ia mingea.

Frenkie Schinkels, antrenorul celor de la Austria Karnten, a fost protagonistul unei faze inedite. In timpul meciului cu Rapid Viena, enervat de o decizie a arbitrului si de faptul ca a fost trimis in tribuna, tehnicianul i-a aratat arbitrului cartonasul rosu! Federatia austriaca l-a amendat cu 300 de euro pe Schinkels. "Tatal meu m-a învăţat ca nu am voie sa injur. De aceea am la mine tot timpul in buzunar cartonase galbene si rosii, ca sa le pot arata arbitrilor ce cred eu despre deciziile lor", a spus antrenorul.

Scena rar intalnita intr-o liga inferioara de baseball din SUA: Kash Beauchamp, managerul echipei Wichita Wingnuts, s-a repezit la arbitru, a inceput sa vocifereze, si-a scos pantofii, i-a aratat subtiorile (!!!), potolindu-se abia dupa un minut... "Cand am vazut in ce fel dadeam din cap, ma mir ca nu mi-am fracturat gatul", a spus Beauchamp in momentul in care a vazut inregistrarea.

Derbiul Rapid-Steaua a fost oprit in minutul 73, dupa ce arbitrul intalnirii, Alexandru Deaconu a fost lovit cu un obiect din tribuna. Desi a vrut initial sa reia partida, Deaconu a pus definitiv capat intalnirii deoarece suporterii au continuat sa arunce cu diverse obiecte. In acel moment, Rapid conducea cu 1-0, gol marcat de Cristi Sapunaru in minutul 67. Stelistii au parasit imediat terenul, mergand la vestiare, in timp ce jucatorii Rapidului s-au certat minute in sir cu brigada de arbitri. Arbitrul Deaconu a iesit din teren sub escorta stewarzilor. Conform reporterului Realitatea TV, la vestiare, rapidistii au incercat sa intre peste stelisti pentru a se lua la bataie.

Arbitrul bielorus Sergei Shmolik a oferit imagini incredibile pe durata partidei dintre Vitebsk si Naftan (prima liga din Belarus), scor 1-1, atunci cand nu a mai putut arbitra partida din cauza faptului ca era beat crita! Organizatorii partidei, care a avut loc in data de 5 iulie, au crezut la inceput ca Shmolik are probleme cu spatele dupa modul cum se comporta, dar dus la spital pentru cercetari amanuntite s-a dovedit ca era intr-o stare avansata de ebrietate.