Bayern Munchen și Real Madrid s-au calificat în semifinalele UEFA Champions League. Bavarezii s-au impus cu scorul de 1-0 (3-2 la general) în duelul cu Arsenal, în timp ce la City - Real au fost nevoie de lovituri de departajare, iar câștig de cauză au avut spaniolii (1-1, 3-4 d. l. d.).

Jucatorii lui Real MadridFoto: /IPA / Sipa Press / Profimedia

În semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, Real Madrid va da peste Bayern Munchen, iar Borussia Dortmund se va duela cu PSG.

Champions League, semifinale

Borussia Dortmund vs PSG (1 mai turul / 7 mai returul)

Bayern Munchen vs Real Madrid (30 aprilie turul / 8 mai returul)

Finala Ligii Campionilor la fotbal, ediția 2023-2024, va avea loc pe Wembley, din Londra, în data de 1 iunie.

Real Madrid va juca cu Bayern în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid a început bine confruntarea de pe Etihad Stadium și a deschis scorul după doar 12 minute, la capătul unei acțiuni la care au lucrat Vinicius și Rodrygo.

„Cetățenii” au replicat câteva minute mai târziu prin Erling Haaland, care a lovit bara din câțiva metri. Kevin De Bruyne a mai avut și el câteva ocazii până la pauză, dar Lunin a scos excepțional.

În a doua repriză, City a continuat să domine jocul, iar Guardiola a fost inspirat prin introducerea lui Doku. Belgianul a centrat perfect în minutul 76, iar Kevin De Bruyne a restabilit egalitatea, după o greșeală a lui Rudiger.

De Bruyne putea decide soarta calificării în minutul 82, dar a trimis peste poartă dintr-o poziție ideală. S-a mers în prelungiri, acolo unde nu au existat ocazii notabile.

La loviturile de departajare, „los blancos” câștig de cauză. Bernardo Silva și Kovacic au ratat pentru englezi.

Manchester City - Real Madrid, 1-1 (3-4 d. l. d.), în returul sferturilor Champions League

3-4: Rudiger marchează și o califică pe Real Madrid.

3-3: Ederson marchează și el din penalty.

2-3: Marchează Nacho.

2-2: Phil Foden înscrie.

1-2: Vasquez transformă.

Ratare: Lunin apără penalty-ul lui Kovacic.

1-1: Bellingham înscrie de la punctul cu var.

Ratare: Bernardo Silva ratează după ce trimite pe centrul porții.

Rămâne 1-0 pentru City: Ederson apără execuția lui Modric.

1-0: Julian Alvarez marchează.

Final. Urmează lovituri de departajare.

Min 120: Julian Alvarez trimite un șut în brațele lui Lunin.

Min 106: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 105+2: Ocazie monumentală pentru Real. Rudiger trimite peste poartă dintr-o poziție excelentă.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri.

Final. Urmează prelungiri.

Min 82: CE RATARE CITY! Kevin de Bruyne primește o centrare excelentă, dar trage peste poartă din poziție centrală.

Min 76: GOOOOOOOL CITY! Kevin De Bruyne restabilește egalitatea, profitând de o greșeală a lui Rudiger.

Min 70: Încă o ocazie pentru City. Grealish trimite un șut spre poartă, din nou, Lunin reține în doi timpi.

Min 47: Ocazie City. Grealish șutează din prima, Lunin respinge în lateral.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 45: Din nou De Bruyne încearcă să înscrie direct din corner. Lunin scoate cu vârful degetelor.

Min 27: Șansă de gol pentru City. Kevin De Bruyne trimite un șut puternic, dar Lunin are o intervenție excepțională.

Min 19: Bară City! Haaland se înalță excelent și reia cu capul, dar execuția sa lovește transversala. Mingea sare la Bernardo Silva care nu are reacție și trimite mingea pe lângă.

Min 17: Încă un atac periculos finalizat de City. Bernardo Silva centrează pentru Haaland, însă lovitura de cap a norvegianului s-a dus peste poartă.

Min 15: Kevin De Bruyne execută o lovitură de colț direct pe poartă. Lunin este atent și respinge.

Min 12: GOOOOOL REAL MADRID! Rodrygo deschide scorul din a doua încercare, după o centrare excelentă a lui Vinicius.

Min 10: Prima ocazie de gol îi aparține Realului. La fel ca în meciul tur, Camavinga intră în poziție centrală și trage la poartă, dar mingea este prinsă de Ederson.

Min 1: Start de meci pe Etihad Stadium.

Echipele de start:

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Gvardiol - Rodrigo, De Bruyne, Bernardo - Foden, Haaland, Grealish.

Rezerve: Ortega, Moreno, Carson, Stones, Ake, Kovacic, Doku, Alvarez, Gomez, Nunes, Bobb, Lewis.

Antrenor: Pep Guardiola

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Rudiger, Nacho, F. Mendy - Camavinga - Valverde, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius.

Rezerve: Kepa, Fran, Militao, Modric, Joselu, Lucas V., Deballos, Fran Garcia, Brahim, Guler.

Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern Munchen, calificare în semifinalele Champions League

Bayern Munchen a obținut calificarea în semifinalele UEFA Champions League.

După 2-2 pe Emirates Stadium, formația antrenată de Thomas Tuchel s-a impus în returul cu Arsenal, în urma unui meci bun făcut de bavarezi.

Bayern a avut ocaziile mai importante în prima repriză, dar tabela a fost deblocată după pauză.

Joshua Kimmich a primit o centrare perfectă în careul de 6 metri, iar lovitura sa de cap a adus deschiderea scorului în minutul 63.

Bayern Munchen - Arsenal, 1-0 (3-2 la general), în returul sferturilor Champions League

Final.

Min 63: GOOOOOOL BAYERN! Kimmich înscrie cu o lovitură de cap.

Min 47: Bară Bayern! Goretzka trimite cu capul în transversală, balonul ajunge la Guerreiro, iar șutul său deviat a lovit bara.

Min 46: Start în repriza secundă.

Pauză.

Min 29: Ocazie pentru Arsenal. Odegaard trage la poartă, mingea este deviată, iar Neuer respinge.

Min 24: Musiala expediază un șut de la distanță, însă Raya intervine.

Min 21: Declan Rice încearcă un șut, dar balonul este blocat de defensiva bavarezilor.

Min 15: Fără ocazii după primul sfert de oră.

Min 1: A început duelul de la Munchen.

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, De Ligt, Dier, Mazraoui - Laimer, Goretzka - Sane, Musiala, Guerreiro - Kane.

Rezerve: Choupo-Moting, Kim Min-Jae, Muller, Pavlovic, Peretz, Tel, Ulreich, Upamecano, Zaragoza.

Antrenor: Thomas Tuchel

Arsenal: Raya - White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli.

Rezerve: Elneny, Jesus, Hein, Kiwior, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale, Smith Rowe, Trossard, Vieira, Zinchenko.

Antrenor: Mikel Arteta