Osasuna a pierdut puncte importante pe terenul propriu, gruparea din Pamplona cedând, scor 0-1, meciul jucat contra Valenciei. Gazdele au avut șansa de a obține in extremis o remiză, dar Budimir efectiv și-a bătut joc de o lovitură de la 11 metri în minutul 97.

Ante Budimir Foto: Ricardo Larreina/AFP7/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ante Budimir, de la Osasuna, și penaltiul irosit în meciul cu Valencia

Almeida a deschis scorul pentru „lilieci” în minutul 18, iar gazdele au avut o ocazie importantă de a bifa un punct în minutul 97.

Ante Budimir a irosit însă cu lejeritate lovitura de la punctul cu var, execuția putând candida fără emoții la titlul de cel mai prost executat penalti în acest sezon.

În urma acestui rezultat, Valencia se află pe locul 7, cu 47 de puncte, în timp ce Osasuna se găsește pe 11, cu 39 de puncte acumulate.