Două dintre formațiile cu drept de promovare în SuperLigă, CS Mioveni și Gloria Buzău, au terminat joi la egalitate, scor 1-1, prima partidă din etapa a doua a play-off-ului ligii secunde.

Minge de fotbalFoto: Sven Beyrich/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

CS Mioveni – Gloria Buzău 1-1, în play-off-ul Ligii 2

În deplasarea de la Mioveni, Gloria Buzău a deschis scorul după 37 de minute, când Adrian Chică-Roșă a reluat excelent la colțul lung o pasă a lui Mihnea Rădulescu.

CS Mioveni a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 77, când Radu Crișan l-a faultat în careu pe Alexandru Stan.

Un minut mai târziu, Blănaru l-a învins pe Greab de la punctul cu var și a salvat un punct pentru formația antrenată de Constantin Schumacher.

Cu 36 de puncte acumulate, Gloria Buzău urcă pe poziția a patra a play-off-ului ligii secunde, în timp ce Mioveni rămâne pe locul șase, cu 34 de puncte.