​Universitatea Cluj este a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins dramatic Hermannstadt, scor 1-0, cu un gol marcat în prelungiri.

Ioan Ovidiu SabăuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Cluj - Hermannstadt 1-0

Formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a avut prima mare ocazie în minutul 24, prin Chipciu, iar Nistor a lovit bara 9 minute mai târziu.

Oaspeții au lovit și ele bara chiar înaintea pauzei, prin Ngoma.

În a doua repriză, prima mare șansă de gol a venit în minutul 74, când Anselmo a ratat din poziție ideală.

Tot Anselmo a ratat o mare ocazie de gol în minutul 90, însă acesta s-a revanșat în al doilea minut de prelungire, când a găsit în sfârșit drumul spre gol.

Astfel, ardelenii merg mai departe în Cupă, alături de Corvinul Hunedoara și FC Voluntari.