Naționala U21 de fotbal a României a câștigat cu 1-0 meciul disputat în deplasare, la Erevan, cu Armenia. Golul victoriei a venit târziu, în minutul 89. Duelul a făcut parte din preliminariile pentru Euro 2025.

Daniel PancuFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cristian Mihai (mijlocașul celor de la UTA Arad) a marcat în minutul 89, pasa de gol aparținându-i lui Constantin Grameni (de la campioana Farul).

Au evoluat echipele:

Armenia U21: 1. Matinyan – 22. Ayvazyan, 5. Sargsyan (15. Janoyan, 75), 4. Simonyan, 14. Aventisian – 21. Galstyan (11. Alaverdyan, 69), 8. Piloyan, 7. Nalbandyan, 19. Manvelyan, 10. Tarakhcyan (Cpt.) – 23. Kaloukian

Rezerve: 12. Davtyan – 2. Manukyan, 9. Novhannisyan, 13. Sargsyan, 17. Abrahamyan, 18. Vardanyan, 20. Afyan. Selecţioner: Armen Gyulbudaghyants

România U21: 1. Sava – 17. Oroian, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 13. Ştefanovici – 10. Corbu (7. Stoica, 46), 15. Vulturar (21. C. Mihai, 74), 8. Grameni, 11. Baiaram (20. Musi, 65), 9. Munteanu (Cpt.), 19. R. Ilie (14. Burnete, 81)

Rezerve: 12. Hindrich – 4. Amzăr, 5. Dănuleasa,, 16. L. Mihai, 18. Maftei. Selecţioner: Daniel Pancu

În urma acestui succes, România a urcat provizoriu pe locul 1 al Grupei E, cu 13 puncte. Trebuie menționat însă că Elveția, a doua clasată, are un meci mai puțin disputat.

6 Armenia U21 2 (8 meciuri).

• Prima clasată se califică direct la Euro 2025.
  • Alte trei naționale vor ajunge la Euro 2025 de pe locul doi. Vorbim despre echipele cu cele mai multe puncte.
  • Celelalte șase formații de pe locurile doi din grupe vor juca într-un play-off de calificare la turneul final european.

Euro 2025 va avea loc în Slovacia, în perioada 12-29 iunie. Vor lua parte la turneul final european 16 echipe, iar partidele se vor disputa în opt orașe: Bratislava, Trnava, Dunajska Streda, Kosice, Zilina, Trencin, Nitra și Presov.