În două partide amicale de lux disputate sâmbătă, Brazilie s-a impus cu scorul de 1-0 pe Wembley în fața Angliei, în timp ce Franța a fost învinsă pe teren propriu de Germania, scor 0-2.

Vinicius Jr la naționala BrazilieiFoto: Foto Olimpik/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anglia – Brazilia 0-1 – Endrick, cel mai tânăr marcator de pe Wembley

Într-un meci dominat de reprezentativa antrenată de Gareth Southgate, brazilienii s-au impus la limită grație golului marcat de noul puști minune.

În minutul 81, Endrick, viitorul jucător al celor de la Real Madrid, a înscris în poarta lui Jordan Pickford, după un contraatac purtat de Vinicius Junior.

A fost primul gol pentru „Selecao” înscris de Endrick (17 ani și 246 de zilei), devenind cel mai tânăr fotbalist care înscrie pe Wembley, dar și cel mai tânăr marcator al Braziliei după Ronaldo în 1994.

Franța – Germania 0-2 – Gol marcat în secunda șapte

Partida de la Lyon disputată între Franța și Germania a pornit de la scorul de 1-0 pentru oaspeți.

În doar secunda șapte a meciului, Florian Wirtz l-a învins pe Samba cu un șut de la 25 de metri.

A fost al doilea cel mai rapid gol al serii, după reușita din partida dintre Slovacia și Austria.

În minutul 49, Havertz a dublat avantajul nemținlor, la o fază în care Musiala l-a lăsat singur cu poarta goală.