Duelul cel mai interesant al rundei cu numărul 28 din Premier League, între Liverpool și Manchester City, s-a încheiat nedecis, scor 1-1, rezultatul de care profită noul lider, Arsenal Londra.

Suporterii echipei LiverpoolFoto: Isabel Infantes / PA Images / Profimedia

Liverpool – Manchester City 1-1, în Premier League – Două bare pe final pentru elevii lui Guardiola

Liverpool a ratat șansa de a reveni pe prima poziție a clasamentului, după rezultatul de egalitate înregistrat în fața lui Manchester City.

După un gol anulat al lui Diaz pentru ofsaid la Nunez, elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul după 23 de minute prin John Stones, cu o reluare la colțul scurt în urma cornerului executat de De Bruyne.

Mac Allister a adus egalarea în minutul 50 din lovitură de pedeapsă, obținută de Darwin Nunez după faultul lui Ederson.

Finalul a adus șanse mari pentru City, care a lovit de două ori bara prin Foden și Doku.

În minutul opt al prelungirilor, Doku a avut o intervenție cu piciorul sus asupra lui Mac Allister în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Rezultatul face și mai interesantă lupta la titlu, cu zece etape înainte de final. Primele trei formații sunt despărțite în clasament de doar un punct.

Următoarea etapă poate schimba din nou configurația podiumului, după confruntarea dintre Manchester City și Arsenal.