Manchester City continuă cursa de urmărire a lui Liverpool, după ce s-a impus duminică în fața rivalei Manchester United, scor 3-1, în etapa cu numărul 27 din Premier League.

Jucătorii de la Manchester CityFoto: David Cliff / AP / Profimedia

Manchester City - Manchester United 3-1

Cu toate că echipa antrenată de Pep Guardiola a dominat jocul de la un capăt la celălalt, United a fost cea care a deschis scorul.

Marcus Rashford l-a învins pe Ederson în minutul 8 al partidei, fiind servit excelent de către Bruno Fernandes.

Campioana en-titre a trecut de multe ori pe lângă gol, dar a reușit să restabilească egalitatea abia în partea secundă, la o fază finalizată de Phil Foden (min 56).

Tot Foden a fost cel care a marcat și pentru 2-1, în minutul 80, din pasa lui Julian Alvarez.

De pe lista marcatorilor nu putea lipsi și golgheterul Erling Haaland, cel care a bifat reușita cu numărul 18 în actuala ediție de Premier League, din pasa lui Rodri (min 90+1).