​AS Monaco și PSG au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în etapa a 24-a din Ligue 1. Kylian Mbappe, care și-a anunțat deja plecarea de la campioana Franței, a fost înlocuit la pauză, iar antrenorul Luis Enrique a venit cu explicații.

Kylian MbappeFoto: Sebastien SALOM-GOMIS / AFP / Profimedia

PSG trebuie să se obișnuiască să joace fără Kylian Mbappe, spune Luis Enrique

Mbappe a fost titular, dar a fost schimbat la pauză cu Randal Kolo Muani și a urmărit repriza secundă din tribune, alături de mama sa. La finalul partidei, Luis Enrique a explicat de ce starul a fost înlocuit pentru al doilea meci consecutiv.

„Mai devreme sau mai târziu va trebui să ne obișnuim să jucăm fără Kylian. Încerc să găsesc cea mai bună opțiune pentru echipă. Poate greșesc... sau nu.

Filozofia mea este să mă gândesc la ce este mai bine pentru echipă. Nu vreau să argumentez: Este decizia mea. Este o decizie 100% a antrenorului.

Nu este nicio problemă cu Mbappe, este pur și simplu gestionarea unei situații în modul în care cred că este cel mai bine, nimic mai mult” - Luis Enrique, potrivit Marca.

Ben Yedder ('25) a marcat pentru AS Monaco în meciul de vineri seara, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.