Almeria a reușit să producă surpriza zilei din LaLiga, ultima clasată din Spania remizând, scor 2-2, pe propriul teren, contra celor de la Atletico Madrid.

Diego SimeoneFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Atletico Madrid, remiză pe terenul ultimei clasate din LaLiga

Marea favorită a partidei a deschis scorul rapid, în minutul 3, atunci când Angel Correa a punctat.

Gazdele au egalat prin Luka Romero (27), iar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1.

Rodrigo De Paul (57) a readus lucurile la normal, însă tot Luka Romero a înscris încă o dată (64), iar până la final nu s-a mai marcat.

Meciul a avut loc pe „Power Horse Stadium” (Almería), în prezența a 14.472 de spectatori.

Sunt puncte importante pierdute de Atletico în lupta pentru un loc de Champions League.

Madrilenii se află pe locul 4, cu 52 de puncte, în timp ce Almeria este ultima în LaLiga, cu doar 9 puncte (nu are nicio victorie până acum în acest sezon).