Parma Calcio a obținut a treia victorie consecutivă în Serie B, după ce s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Pisa, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 25.

Dennis ManFoto: Massimiliano Carnabuci/IPA Sport/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dennis Man și Valentin Mihăilă, victorioși în duelul cu Marius Marin - Parma continuă cursa spre promovarea în Serie A

Parma Calcio a făcut încă un pas important pentru promovarea în primul eșalon al fotbalului italian.

Cu Dennis Man și Valentin Mihăilă în primul 11, gruparea de pe Stadio Ennio Tardini s-a impus în fața celor de la Pisa.

Polonezul Adrian Benedyczak a deschis scorul pentru gazde în minutul 25 al partidei, din pasa lui Del Prato, însă Pisa a restabilit egalitatea 10 minute mai târziu, grație golului înscris de Mattia Valoti.

În a doua repriză, Valentin Mihăilă a fost înlocuit de Charpentier (min 58), iar Dennis Man a ieșit la rampă și și-a adus echipa în avantaj (min 81), cu al 10-lea său gol din acest sezon.

Pisa nu a renunțat și a egalat pentru a doua oară, marcând în al treilea minut de prelungire prin italianul Simone Canestrelli.

Dramatismul a atins cote înalte, asta pentru că Parma a punctat și pentru a treia oară, în minutul 90+5, prin Del Prato.

Cu această victorie, Parma a ajuns la cota 54 în acest sezon, având un avans de 8 puncte față de ocupanta locului doi, Cremonese.