Liverpool a obținut al șaselea succes din ultimele șapte jocuri în Premier League. „Cormoranii” s-au impus categoric pe terenul celor de la Brentford, scor 4-1 și s-au distanțat la 5 puncte în fruntea campionatului Angliei.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Brentford - FC Liverpool 1-4

La ultimul sezon cu Jurgen Klopp pe banca tehnică, Liverpool defilează în Premier League.

Formația pregătită de antrenorul german s-a impus fără emoții în deplasarea de pe terenul celor de la Brentford, la capătul unui meci controlat de oaspeți.

Darwin Nunez a deschis scorul în minutul 35 al partidei, cu o scăriță elegantă, acesta fiind și rezultatul primei reprize.

După pauză, Alexis Mac Allister a majorat avantajul oaspeților (min 55), fiind servit excelent de Mohamed Salah.

În minutul 68, a venit rândul lui Salah să marcheze, fiind revenit după o accidentare.

Gazdele au redus din diferență prin Ivan Toney (min 75), dar rezultatul final a fost stabilit de Cody Gakpo (min 86), care l-a învins pe portarul Flekken.