​Liverpool a primit miercuri seară vizita lui Chelsea pe Anfield, iar formația gazdă s-a impus fără mari emoții, scor 4-1, în etapa cu numărul 22 din Premier League.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool - Chelsea 4-1

Liverpool a bifat a patra victorie consecutivă în Premier League.

Gruparea pregătită de Jurgen Klopp a surclasat-o pe Chelsea, într-un meci controlat de „cormorani”.

Diogo Jota a deschis scorul pentru gazde în minutul 23 al partidei, iar Bradley a punctat pentru 2-0, 16 minute mai târziu.

Putea fi chiar 3-0 la pauză, însă Darwin Nunez a ratat o lovitură de la 11 metri.

În a doua repriză, Liverpool a continuat să fie agresivă în joc, iar maghiarul Szoboszlai (min 65) a dus scorul la 3-0 din pasa lui Bradley.

Chelsea a redus din handicap în minutul 71, când Christopher Nkunku a finalizat elegant din câțiva metri.

Scorul final a fost stabilit de Luis Diaz, care l-a învins pe Petrovic pentru a patra oară.